7 filmów z liceum w tle

Pierwsze dni maja za nami, a biedakom – maturzystom wszyscy przypominają, że za chwilę przejdą pierwszy (prawdopodobnie) w życiu tak intensywny maraton stresowy.

Zawsze dziwiłam się, czemu moich rodziców chwyta na wspominki na początku maja. Przypominają sobie swoje maturalne historie, tematy, odczucia, traumy… (?!). Obecnie sama przyłączam się do ich corocznego rytuału – wracam do piosenek, które słuchałam w czasie matur, przypominam sobie okropne deszczysko w dniu matury z polskiego i to jak zmarzliśmy wracając z rozszerzonego angielskiego.

Jakby nie patrzeć czas licealny i te ostatnie egzaminy to coś ważnego w naszym życiorysie… może nie najważniejszego, ale zdecydowanie wartego zapamiętania.

Zainspirowana maturalną gorączką wśród moich znajomych
(chyba nie jestem taka stara, skoro mam jeszcze znajomych maturzystów…)
postanowiłam poszukać w głowie

filmów z maturami, liceum i krokiem w dorosłość w tle

(w kolejności jak zawsze przypadkowej)


1. Grease (1978)

Grease to chyba licealny klasyk. Młodzi, nazbyt dorośle wyglądający ludzie śpiewając i tańcząc przeżywają swoje miłosne rozterki. Olivia Newton-John jako grzeczna dziewczynka i John Travolta jako miejscowy amant… Do tego Pink Ladies i T-Birds, czyli społeczny schemat, który możemy odnaleźć w każdej szkole na świecie. Co by o filmie nie mówić, soundtrack jest słuchany i kochany (i poddawany przeróbkom, obróbkom i nowym wykonawcom…) po dziś dzień. Kto nie widział niech koniecznie rzuci okiem!


 2. Dead Poets Society (Stowarzyszenie umarłych poetów, 1989)

Jeden z tych filmów, które chyba nigdy się nie zestarzeją. Robin Williams (uwielbiam człowieka!) jako nauczyciel angielskiego trafia do bardzo konserwatywnej i restrykcyjnej szkoły z internatem dla chłopców. Tam postanawia pokazać swoim uczniom, że każdy może być poetą, a za swoimi marzeniami i pragnieniami zdecydowanie warto podążać. Film w reżyserii Petera Weira świetnie pokazuje jakim społecznym oczekiwaniom, często wbrew sobie, muszą sprostać młodzi ludzie. Świetny, poruszający, z kultowym Kapitanie, mój kapitanie. Do tego doborowa obsada aktorska – Robert Sean Leonard (późniejszy dr Wilson z House’a), Ethan Hawke czy Josh Charles (Will Gardner z The Good Wife).
Tak bardzo polecam… ale przygotujcie paczkę chusteczek!

 


3. The Last Picture Show (Ostatni seans filmowy, 1971)

Kolejny film w którym bohaterowie muszą skonfrontować się z nieuchronnie nadchodzącą dorosłością. Mniej znany, aczkolwiek wyróżniający się na tle innych, film o młodych ludziach na rozstaju dróg. W miasteczku zostaje zamknięte kino, kryzys zaczyna dotykać wszystkich, kraj stoi pomiędzy II Wojną Światową, a wojna z Koreą, a bohaterowie gorzko zauważają, że nie widzą dla siebie przyszłości w jasnych barwach. Całość w reżyserii Petera Bogdanovicha z ciekawymi rolami Cybill Shepherd i Jeffa Bridgesa.

 


4. A Walk to Remember (Szkoła uczuć, 2002)

Łzawy melodramat dla młodzieży z Mandy Moore i Shane Westem w rolach głównych. Nie mogło go zabraknąć na tej liście, jako typowe love story z liceum w tle. Ona – skromna córka pastora, on miejscowy podrywacz i bogaty chłoptaś. Ale miłość oczywiście zwycięża wszystko. Obecnie najbardziej z tego filmu darzę sympatią łzawą piosenkę.

5. Mean Girls (Wredne dziewczyny, 2004)

Film, który dnia dniach obchodził 10 urodziny w Ameryce ma status kultowego (nie ma to jak nadużywanie pojęcia!). Po raz kolejny mamy dwa licealne obozy i główną bohaterkę, która stoi pomiędzy nimi próbując należeć do obu. W filmie można zobaczyć Lindsay Lohan, Rachel McAdams, Tinę Fey (30 Rock) czy Lizzy Caplan (Masters of Sex).

 6. She’s All That (Cała ona, 1999)
 

 

Licealny Pigmalion – popularny chłopak zakłada się z kolegami, że z największego szkolnego szkaradztwa zrobi królową maturalnego balu. Oczywiście nie bierze pod uwagę, że może się w niej zakochać 🙂
W rolach głównych: Rachael Leigh Cook i Freddie Prinze Jr., ale w tle możemy zobaczyć Paula Walkera czy Annę Paquin.

 7. Sala samobójców (2011)

Głośny polski film, który wywołał wiele skrajnych opinii i recenzji (ja również o nim pisałam tutaj). Jakub Gierszał w roli Dominika – maturzysty, który nie ma wyjścia jak śpiewająco zdać egzaminy i wyjechać na studia za granicę. Bogaci rodzice nie mają dla niego czasu, ale z uśmiechem pojawiają się na studniówce… Tajemnicza dziewczyna, popkultura, fikuśne animacje… całość w reżyserii Jana Komasy.

A może WY macie jakieś swoje typy? Piszcie!

5 myśli w temacie “7 filmów z liceum w tle

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s