Przychodzi facet do lekarza

Są filmy jednego aktora, ale są też takie filmy jak Przychodzi facet do lekarza…

gdzie ten jeden aktor jest również scenarzystą i reżyserem… tak naprawdę – to on jest filmem.

Romain Faubert (Dany Boon) jest nieśmiałym, dobiegającym czterdziestki facetem. Mieszka sam, ale dobrowego towarzystwa dotrzymują mu niezliczone ilości fiolek pełnych leków. W wolnej chwili Dany mierzy sobie ciśnienie, sprawdza temperaturę i wpisuje swoje objawy w wyszukiwarkę google’a.
Bo Dany (wersja Dany’ego – niepotwierdzona przez żadnego lekarza) nieustannie zapada na różnorakie choroby…


Najlepszym przyjacielem (wersja Dany’ego niepotwierdzona przez drugą stronę) jest jego lekarz – Dimitri (Kad Merad). Spokojny, nieco flegmatyczny jegomość. Stateczny mąż i brat nieco szalonej działaczki społecznej – Anny (Alice Pol). Wraz z pojawieniem się postaci Anny możemy zapomnieć o jakimkolwiek realizmie. Machina nabiera pędu i toczy się po torach rosnącego absurdu po to (spoiler alert! Ale tak naprawdę – możecie się domyślić) aby zakończyć się w stylu komedii romantycznej. Zahaczamy o przywódcę obcego narodu, deportacje, podmianę dokumentów, zamianę tożsamości… w tym filmie zahaczamy chyba o wszystko.

Filmowi można zarzucić infantylność i naiwność, ale wiele gagów przynajmniej nie obraża inteligencji widza (jak to robią komedie amerykańskie). Przychodzi facet do lekarza ma w sobie jarmarczność, jednak stylem znacznie różni się od tych komedii zza oceanu. Francuzi bawią nas, ale w sposób inny. Prawdą jest, że nie będzie to hit na miarę Nietykalnych gdzie potrafiliśmy się śmiać i płakać na przemian (płakać czasem i ze śmiechu…). Komedie francuskie mają to do siebie, że albo przyjmujemy je z dobrodziejstwem inwentarza i przymykamy oko na specyfikę gatunku, albo zżymamy się oglądając każdą scenę…

Jak było u mnie?
Prawdą jest, że zdarzyło mi się zaśmiać kilka razy. Polecam ten film na letni, ciepły wieczór kiedy już nie macie ochoty na żaden wysiłek intelektualno-fizyczny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s