5 FESTIWAL KRYTYKÓW SZTUKI FILMOWEJ KAMERA AKCJA (#1)

Jak zapowiadałam wcześniej – ostatni weekend spędziłam na 5 Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

O tym, że festiwalowe życie do łatwych nie należy nie muszę chyba przekonywać nikogo kto próbował pogodzić wszystkie seanse, spotkania, panele i warsztaty z fizycznym zmęczeniem i jeszcze większą chęcią wykorzystania kilku dni w 100%.

Niestety choć festiwal zaczął się już we czwartek to obowiązki szkolne nie pozwoliły mi być na nim przez dwa pierwsze dni. Wygospodarowałam jedynie czwartkowy wieczór na króciutkie spotkanie z innymi blogerami filmowymi, ale o całym (towarzyszącym) III Ogólnopolskim Zjeździe – za chwilę (albo raczej w części drugiej).

FKA 2014

Informacje o festiwalu w całej Łodzi! Tutaj w kawiarni w tzw. zetce w PWSFTviT. źródło: http://instagram.com/filmowykot

Sobota zaczęła się już o 10:00 rano niesamowitą akcją Szybkie Randki przygotowaną specjalnie dla całej blogerskiej ferajny. Zgodnie z zasadami speed dating mieliśmy kilkanaście stolików, dwa razy tyle rozmówców i 15 minut na każdą konwersację. Randkowanie jednak było z lekka nietypowe, bo tym razem odbywało się na linii blogerzy vs. profesjonaliści – krytycy, dziennikarze filmowi, ludzie odpowiedzialny za promocję filmów czy inaczej zarabiający na oglądaniu filmów.

FKA 2014

O czym rozmawiałam? O ich pracy, blaskach i cieniach pisania o filmach oraz tym co zrobić, żeby być na ich miejscu.

Wnioski?
Zarówno Błażej Hrapkowicz, Kuba Armata czy Ania Bielak mówili o jednym – jeśli chcesz coś robić, to musisz się wziąć w garść, zdobyć na odwagę i zacząć to robić. Los naprawdę sprzyja tym, którzy nawet jeśli nie otrzymają odzewu na 50 maili wyślą 51.

FKA 2014

Na zdjęciu dziewczyny z bloga http://inlovewithmovie.blogspot.com/ tuż przed pierwszą rozmową (pierwszą randką?) 🙂

Po szybkich randkach – seans Idy. Ten film już dawno nabyłam na płycie DVD, podróżował ze mną całe wakacje z nadzieją na czujny seans – jednak coś nie wyszło. Szczerze – bardzo się cieszę (tak miało być), bo obejrzenie Idy na małym ekranie monitora byłoby naprawdę niczym. Ten film trzeba zobaczyć na dużym ekranie, wyjętym z codzienności i zanurzonym w kinowym fotelu – odciętym od świata, rzeczywistości, czasu i miejsca.

FKA 2014

O sukcesie Idy… [Fot. Marta Strzelczyk / Alone Photography]

Po filmie – warsztaty o sukcesie Idy. Jednak tym razem tak jak film mnie totalnie porwał tym warsztaty nie były warsztatami, a panelem dyskusyjnym gdzie ludzie związani z produkcją i dystrybucją doszli do wniosku, że w sumie to nie zrobili nic, a „Ida” i tak odniosła sukces. Zdaję sobie sprawę, że każdy film to dość indywidualna sprawa i nie ma jednej recepty na wysoką frekwencję na całym świecie. Na dodatek – powiedzcie mi czy w dzisiejszym świecie ktoś kto odnosi sukces chętnie dzieli się swoimi składnikami i alchemią całego procesu? Niestety nie.

Jednym słowem – szkoda, jako że w filmie siedzę już po uszy (a nawet i po czubek swojego rudego łba) bardzo chętnie poznałabym jakiś workflow. Tak dla samej edukacji, dla samej wiedzy i dla samej satysfakcji – uczmy się od tych którym się udało.
Może następnym razem.

Wstydliwie przyznam się, że później do Kina Wytwórnia już nie wróciłam. Najpierw obiad (bez mięsa, bez glutenu), później niezwiązany z festiwalem seans w szkole filmowej (U niej w domu – skrobnę na ten temat tylko jak zagnę czasoprzestrzeń), a na koniec plotki z Kasią z bloga filmowy melanż. Żadnych szalonych festiwalowych imprez i koncertów…

Może się starzeję, że wybieram herbatę w zaciszu swojego mieszkania?

A może dlatego, że miałam w perspektywie poranne niedzielne warsztaty? O tym w części drugiej 🙂

Jedna myśl w temacie “5 FESTIWAL KRYTYKÓW SZTUKI FILMOWEJ KAMERA AKCJA (#1)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s