Dans la maison

Germain Germain (Fabrice Luchini) jest nauczycielem francuskiego. W jego mniemaniu wszyscy uczniowie to głupi analfabeci. Z niesmakiem oznajmia to żonie sprawdzając wypracowania podopiecznych. Nagle jednak przerywa swoją zgorzkniałą tyradę, bo natrafia na pracę Claude’a (Ernst Umhauer) opisującą wizytę u kolegi z klasy.

Francois Ozon za pomocą filmu U niej w domu bawi się widzami. Najpierw nęci nas historią i wabi kolejnymi fragmentami prozy. Stosuje metodę marchewki wodząc zarówno nas jak i Germain’a za nos. My – nieświadomi podstępu idziemy leśną ścieżką, którą nam bezczelnie wskazuje. Dajemy się wciągnąć w ten specyficzny narkotykowy nałóg…
Nagle budzimy się na środku polany i orientujemy się, że zaczęliśmy się zachowywać jak Ci, których do tej pory najbardziej potępialiśmy – staliśmy się perwersyjnymi podglądaczami.
Staliśmy się żądnymi kolejnych dawek narkomanami.

Podobnie zwodzony jest Germain. Wydaje mu się, że sprawuje nad wszystkim kontrolę, jednak nagle boleśnie dowiaduje się, że tak naprawdę wszystkie sznureczki które próbował złapać właśnie uciekły mu z dłoni. Fikcja miesza się z rzeczywistością, opowiadanie z relacją, życie Germaina z życiem Claude’a, a fascynacja z każdą minutą zamienia się niebezpieczną grę.

Ten film to historia, która rozgrywa się na wielu poziomach. Momentami może nas drażnić pewną bełkotliwością, jednak jeśli złapiemy specyfikę formy opowiadania Ozona możemy czerpać z niego radość. Wtedy historia staje się intelektualną rozrywką, w której twórca miesza psychologiczną intrygę z wykładem na temat budowania fikcji i tworzenia historii. Ozon nie uznaje tutaj półśrodków, amplituda jego przekazów jest zawsze wysoka. Podobnie ustawia się relacja między nim a widzami – wymaga pełnego zaangażowania, wpatrzenia i zanurzenia. Inaczej nie zostaniemy wpuszczeni do jej domu…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s