8 filmów z choinką w tle

W tym roku polecę kliszą i standardem. Z potrzeby odpoczynku od jakiegokolwiek pędu, z potrzeby świętego spokoju i ciepłego kocyka.
Bo przyznajcie się – kto nie lubi zaszyć się w z pudłem ciastek i czekoladą i klimatycznym filmem w świąteczny czas…?

I tak wiem, że każdy lubi.

 

8 filmów z choinką w tle


1. Love Actually (To właśnie miłość, 2003)

Zestawienie zaczynam od pewnej klasyki świątecznej komedii romantycznej. Kto nie zna tego filmu? Obecnie jest chyba tak samo często emitowany w naszej telewizji jak kultowy i nieśmiertelny Kevin, a w tym roku zdobył nawet własną akcję na facebooku 🙂
Cóż mogę streszczać – 10 historii miłosnych, które spaja Christmasowy wieczór. A historie miłosne są przeróżne – zarówno szczęśliwe, jak i tragiczne, pogruchotane i ze złamanym sercem. Taka jest miłość i takie jest życie. Zakochać się może zarówno premier, pisarz który zaszywa się w swojej twierdzy jak i 11-letni chłopak…Love Actually to komedia romantyczna, która szanuje inteligencję widza, nie drwi z naszych marzeń o miłości i udowadnia, że nawet w lukrze możemy znaleźć ziarenka pieprzu.

Najbardziej zapamiętana scena?

 

 


2. It’s a Wonderful Life (To Wspaniałe Życie, 1946)

 

Jest to film o którym kiedyś pisałam i którego po dziś dzień polecam wszystkim tym którzy szukają dobrego poprawiacza humoru. Historia choć jest pełna naiwności i słodyczy to mimo wszystko skutecznie czaruje i sprawia, że sama do niej co jakiś czas wracam.
George Bailey (mój ulubieniec – James Stewart) traci wiarę we wszystkie swoje ideały. Na szczęście istnieje anioł stróż, który w wigilijny wieczór przypomni mu, że życie może być wspaniałe.
Dla sceptyków dodam – ten film to o wiele więcej niż ten mdły jednozdaniowy opis. Sięgając po dzieła Capry chcąc nie chcąc zdajecie się na odrobinę świetnego humoru, ironii i dobrze napisane dialogi.

Uwaga – spoilery! (które nadal nie zepsują wam frajdy oglądania tego filmu – obiecuję)


 3. The Shop Around the Corner (Sklep na rogu, 1940)

Skoro wypłynął temat Jamesa Stewarta to oto kolejny film z nim w roli głównej. Tym razem historia wyda się wam niezwykle znajoma, bo oto pierwowzór filmu z 1998 roku Masz wiadomość.
Zanim jednak Meg Ryan i Tom Hanks oraz era internetów to w Budapeszcie w sklepie pana Matuschka był sobie Alfred Kralik (Stewart) i Klara Novak (Margaret Sullavan). Oczywiście, że nie znosili się od pierwszego wejrzenia… ale wiadomo jak to w filmach tego typu bywa…
Ach, zazdroszczę wam że prawdopodobnie nigdy nie widzieliście tego filmu i że pierwszy seans jest dopiero przed wami!

To jest ładna, czy nie?  🙂


4. Sleepless in Seattle (Bezsenność w Seattle, 1993)

 
 W nawiązaniu do wyżej wspomnianych – Meg Ryan i Toma Hanksa nie mogłam zapomnieć o Bezsenności… filmie, który znacznie mniej podobał mi się od Masz wiadomość (oba wyszły spod ręki Nory Ephron), ale który łączy w sobie rozrzewnienie z miłością. Niby romansidło jakich wiele, ale wszyscy je lubimy – tak od czasu do czasu…
Historia dobrze znana – Annie słucha w radiu historii chłopca, który dzwoni aby znaleźć tacie żonę.

Zgryźliwie dodam – dzieci i zwierzątka zawsze rozczulają widzów 🙂


5. While You Were Sleeping (Ja cię kocham, a ty śpisz, 1995)

Nie ukrywam, ze jestem fanką Sandry Bullock i za każdym razem kiedy nasza rodzima telewizja decyduje się na emisję filmu w drugi dzień świąt (statystycznie najczęściej) jestem chyba najwierniejszym widzem.
Urocza Lucy, której jest jest nam żal od pierwszej sekundy filmu codziennie widzi swojego wymarzonego. Tak się składa, że niechcący staje się częścią jego rodziny.
Uwielbiam moment kiedy Jack siedzi przy łóżku Petera i z goryczą w głosie stwierdza, że w życiu ma się szczęście albo w miłości albo w kartach, a on (ja też, Jack!) ma szczęście tylko w kartach.
(Ty przynajmniej w odpowiednim miejscu, czasie i z odpowiednią osobą stanąłeś pod jemiołą szczęściarzu).

Warte zauważenia: w filmie występuje również kot.


6. Die Hard (Szklana pułapka, 1988)

Oto propozycja od mojego ojczulka, który przyszedł aby zajrzeć mi przez ramię gdy pisałam tego posta. Tak, to prawda, film jest klasyką świątecznego kina akcji. W końcu to wigilijne party w Nakatomi Plaza zostaje zakłócone przez złego Hansa Grubera (i bardzo lubianego Alana Rickmana!).
Na szczęście w pobliżu jest Bruce, który uratuje świat.

Mówiłam, że dzieci i zwierzątka w filmach rozczulają? Bo jakaż jest inna rola dziewczynki która pyta czy tatuś wróci do domu na święta…?

(Złośliwa ja)

 


7. Lady and the Tramp (Zakochany kundel, 1955)

Jeśli już jesteśmy przy rozczulaniu widza to dokładam świąteczne motywy z Zakochanego kundla. Dalszy komentarz uważam, za zbędny – teraz można wzdychać 🙂

8. The Madagascar Penguins in a Christmas Caper (Pingwiny z Madagaskaru: Misja Świąteczna, 2005)

Święta 2005 będą mi się kojarzyć z tą krótką animacją. Mój własny (rodzony) brat mając w tamtym czasie lat 3 zakochany był w Madagaskarze i pingwiniej ekipie. Ten 11 minutowy filmik widziałam więc tylko 289 razy.

A jakie filmy kojarzą się wam ze świętami? Jakie filmy mają według was najbardziej świąteczny klimat? I dalej – co polecacie na najbliższe wolne wieczory?
Piszcie!


A ja korzystając z okazji chciałam wam pożyczyć tradycyjnie –

WESOŁYCH ŚWIĄT.

Szczęśliwych, spokojnych, zdrowych…
pełnych pysznego jedzenia i dobrych filmów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s