Obiekt

Dziwne, pływające kształty na błyszczącej, płaskiej powierzchni. Nurek. Słuchać jego oddech poprzez skafander. Powietrze z butli tlenowej jest równomiernie wpompowywane i wypompowywane…

Obiekt to film tajemniczy, który swoją skromną oprawą i niespiesznymi zdjęciami wywołuje w nas pełne napięcia oczekiwanie. Podczas 15 minutowej projekcji nie pada żadne słowo, a jedynym środkiem wyrazu są tutaj spokojne i wytrzymane zdjęcia, monotonny dźwięk i montaż. To one cierpliwie budują w naszej głowie historię która na koniec okazuje się zapisem akcji ratowników podwodnych.

Ciężko jest ten film opisać słowami, ponieważ ma w sobie pewien elektryzujący niepokój. Wraz z upływem czasu, choć nie znamy naszego bohatera – jednego z nurków, który błądzi pod grubą lodową taflą, zaczynamy się o niego obawiać. Nie wiemy prawie nic, ale mimo wszystko atmosfera nerwowości udziela nam się z każdą minutą. Czy wypłynie?

Obiekt buduje historię powoli i konsekwentnie aby zakończyć ją w sposób bardzo nieuchronny, lecz na swój sposób zaskakujący. Paulina Skibińska (scenariusz i reżyseria) wraz Katarzyną Boniecką (montaż) oswajają nas z zimowym i lodowym światem powoli nie szczędząc długich i na pierwszy rzut oka niezrozumiałych ujęć. Wyczekane zdjęcia Jakuba Stoleckiego również zasługują tutaj na szczególną uwagę. Nie dziwi fakt, że film został doceniony na tegorocznym festiwalu Sundance. Otrzymał specjalną nagrodę jury za „poezję wizualną” i „niezwykłą umiejętność opowiedzenia historii za pomocą zdjęć, ukazujących piękno, ciemność i niepewność w nietradycyjny sposób”


Film bierze udział w Konkursie Filmów Dokumentalnych podczas 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Podczas festiwalu film będzie można obejrzeć:

– 3.06.2015 o godzinie 20:30 w bloku konkursowym filmów dokumentalnych krótkometrażowych w kinie Kijów.Centrum

 – 5.06.2015 o godzinie 12:00 w bloku konkursowym filmów dokumentalnych krótkometrażowych w kinie Mikro

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s