Z łóżka powstałeś


Bartosz Konopka
to reżyser, który już niejednokrotnie udowodnił, że za pomocą prozaicznych spraw życia codziennego potrafi opowiedzieć kompletne i pełne historie. Jego krótkometrażowy projekt Z łóżka powstałeś to obraz który bardziej przypomina filmowy eksperyment i performance niż klasyczną, fabularną opowieść.

B. (Paweł Domagała) jest stolarzem. Zaczyna dzień kiedy jest jeszcze ciemno, a gdy wraca do domu – ze względu na zaniki prądu również zastaje ciemność. To właśnie jego życie staje się pretekstem do opowiedzenia historii Polski w skrócie. Od PRLu, poprzez strajki robotnicze i biznesowe lata ’90 – B. trafi na koniec z zawałem serca do szpitala. Jest niczym everyman który żyje tak jak wychodzi, czasem tonąc, a czasem wypływając na powierzchnię żeby szybko zaczerpnąć powietrza.

Poza ciekawym skrótem i metaforycznym ujęciem tytułowego łóżka najbardziej interesująca jest tutaj scenografia. Zapomnijmy o realności – tak jak i B. – tak wszystko co pojawi się w kadrze będzie umownością. Ten swoisty spektakl zostanie mimo wszystko zarejestrowany z największą uwagą i precyzją. Historia stolarza B. jest opowiedziana przy użyciu szerokokątnych obiektywów, które nadadzą jej odrealnionej i zniekształconej formy. Nie zobaczymy tam typowego spojrzenia kamery – wszystko jest filmowane z góry co dodatkowo na naszych oczach wtłacza bohatera w jego klaustrofobiczne mieszkanie – klatkę.

Film bierze udział w Konkursie Polskim podczas
55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego


Podczas festiwalu film będzie można obejrzeć:

– 2.06.2015 o godzinie 12:00 w bloku „Konkurs polski” w kinie Mikro

 – 5.06.2015 o godzinie 20:30 w bloku „Konkurs polski” w kinie Kijów.Centrum.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s