Kocimiętka – Czy jest na sali (script) doctor? #6FKA

Pierwszy dzień tegorocznej, szóstej edycji festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja rozpoczęłam panelem dyskusyjnym o roli script doctora.

Temat i zawód script doctora kilka lat temu nie był jeszcze zbyt znany. Obecnie w świecie filmowych produkcji mówi się o nim coraz częściej. Sama pamiętam, że po raz pierwszy przeczytałam o nim około dwóch lat temu na łamach czasopisma FilmPRO. Script doctor, był tam przedstawiany jako ktoś, kto to z pozoru tylko leczy scenariusz. Ale czy tylko?

W dyskusji brali udział: Agnieszka Kruk (organizatorka festiwalu Script Fiesta), Andrzej Mellin (profesor i akuszer wszystkich tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę w PWSFTViT na reżyserii i scenariopisarstwie), Artur Wyrzykowski (absolwent scenariopisarstwa, bloger) oraz Łukasz Maciejewski (dziennikarz i krytyk filmowy). Rozmawiali o roli scenarzysty, o tym jak naprawiać polskie kino oraz o partnerstwie w procesie pisania. Słuchając ich, przyznam szczerze, że z każdą kolejną minutą zaczęłam się zastanawiać do którego świata należę bardziej – czy do świata Mellina – myślenia o postaci, bohaterze i opowiadaniu historii czy do świata Maciejewskiego – krytyka który oglądając efekt ciężkiej kilkunastomiesięcznej pracy jednym słowem potrafi podsumować wszystko.

 

 

Ciekawą opowieść wywołała Agnieszka Kruk, która w Polsce postanowiła zająć się czymś co nazywa script coaching. Praca taka jest pewną misją i towarzyszeniem scenarzyście w poprawianiu błędów i opowiadaniu historii. Jest to ktoś więcej niż konsultant scenariuszowy, który zderza się z tekstem raz czy dwa – jest to partner który trwa obok, ma w sobie cierpliwość, życzliwość i czas potrzebny na rozwój historii. Jak sam Andrzej Mellin (również script sparring partner Magnusa von Horna przy filmie Intruz) niejednokrotnie podkreślał – zderzenie się z partnerem jest niezbędne dla twórczego dorastania. Bycie lustrem i rentgenem dla twórcy to rola w której trzeba obedrzeć siebie ze swojego rozbuchanego ego i spokojnie wspierać autora.

 

Na panelu dyskusyjnym również był poruszany temat reżyserów – scenarzystów. W Polsce istnieje przeświadczenie, że każdy dobry reżyser musi być również dobrym scenarzystą. To reżyser powinien pisać własne teksty aby później przenosić je na ekran. Mellin jednak nigdy, nawet na naszych wspólnych zajęciach w szkole, tego nie wartościował. Są różni reżyserzy i nie wszyscy muszą pisać, czasami potrzebują tekstu z zewnątrz współuczestnicząc w procesie. I nie ma w tym nic złego.
Jak Maciejewski nieustannie podkreślał – dobry scenariusz to podstawa filmu myślałam tylko czy kiedykolwiek siedział po tej drugiej stronie. Czy był chociaż jeden dzień na planie filmowym, czy uczestniczył w procesie i czy ma w sobie chociaż odrobinę pokory. Może to już jest pewnym przesądzeniem o tym, że tak – przesiąknęłam światem drugiej strony i już ciężko mi będzie z niego się wycofać. A może zwyczajnie, zbyt wiele czasu w swoim życiu spędziłam z Mellinem rozmawiając o wychodzeniu od postaci.
(Chociaż mam wrażenie, że jeszcze nic o tym nie wiem…)Wszystko z okazji odbywającego się w Łodzi 6 Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Jedna myśl w temacie “Kocimiętka – Czy jest na sali (script) doctor? #6FKA

  1. K. pisze:

    Pokora – nasze słowo klucz. Sposób patrzenia zależy od miejsca siedzenia, wydaje mi się, że nikt kto nie był na planie, a siedzi przy biurku klikając w klawiaturę nie jest w stanie zrozumieć reżysera czy poszczególnych osób na planie. Co nie wyklucza tego, że może napisać naprawdę dobry scenariusz, ze świetnymi dialogami czy dopracowanymi didaskaliami. Jednak uważam, że dobry scenarzysta to taki, który miał możliwość pracowania na planie, przyglądania się inscenizacji, zmian scen i dialogów na potrzeby planu czy aktorów.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s