21 x Nowy Jork

Metro w Nowym Jorku i tysiące osób w wagonikach – zmęczonych, zakochanych, pogrążonych w nadziejach, depresjach i marzeniach. Niektórzy z nich zbierają się na odwagę, żeby opowiedzieć swoje historie – inni nie muszą, bo sami są swoimi historiami, mają je wypisane na twarzy, streszczają je w swoich gestach, westchnieniach i spojrzeniach.

Piotr Stasik jeżdżąc nowojorskim metrem stworzył niezwykle refleksyjną i barwną opowieść o współczesności. Choć w założeniu robił film, który miał portretować amerykańską metropolię, to już w pierwszych minutach orientujemy się, że udało mu się osiągnąć perspektywę znacznie większą. Momentami wręcz nie można oprzeć się wrażeniu, że Stasikowi udało się zapakować cały wszechświat i całą ludzkość do owych wagoników metra. Dzięki bohaterom, a także własnym przemyśleniom które umieszcza w filmie udowadnia, jak wielu z nas nie przestaje zadawać sobie pytań…

21-x-nowy-jork-01

Film zorganizowany jest przez pęd, rytm pociągu i niesamowitą – wręcz transową muzykę i odgłosy metra (naprawdę niesamowity, kreacyjny dźwięk). Mimo to Stasik nie pozwala nam ani na sekundę przyzwyczaić się do obrazów – Przesuwa je przed naszymi oczami i zaskakuje kolejnymi ujęciami czy opowieściami. Sam jest autorem zdjęć chowając się nielegalnie za kamerą (jak sam przyznaje nie miał pozwolenia na kręcenie przez pół roku w metrze), ale czujemy że w jakiś magiczny sposób stopił się ze swoimi bohaterami.
21-x-nowy-jork-02

Bohaterowie Stasika to w gruncie rzeczy zwykli ludzi – samotni, szukający miłości, akceptacji i zrozumienia. Cieżko pracują, pragną bliskości, ale nie są w stanie jej odnaleźć. Czują, że ich organizmy przyzwyczajone do masy bodźców nie mogą nijak odnaleźć upragnionego spokoju. Zanurzeni w swoich telefonach komórkowych łapią się każdego cienia nadziei na spotkanie prawdziwego partnera, ale czasami przyznają – są tym zmęczeni. Zmęczeni ciągłym szukaniem,i próbowaniem zdobywania kolejnych, nieodkrytych lądów. A nawet jesli odnajdą miłość – tak jak jeden z mężczyzn w średnim wieku nad którym znęcał sie młodszy kochanek, to nie zawsze okazuje się ona szczęśliwą.

Życie to gra, która nigdy sie kończy – mowi jednej młodych Japończyków. Gra w której pojawiają się nowi gracze i w ktorej celem jest zdobycie jak największej ilości informacji o całym wszechświecie.

21 x Nowy Jork to przeżycie całkowite. Odrobinę hipnotyczne, smutne, ale prawdziwe do szpiku kości. Przeżycie w którym Stasik udowodnił, że bez względu na szerokość geograficzną niewiele sie od siebie różnimy.

21-x-nowy-jork-04

 

cinergia-2016

Film mogłam obejrzeć w ramach 21 Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia

Jedna myśl w temacie “21 x Nowy Jork

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s