Donald Spoto – Oczarowanie, życie Audrey Hepburn

Audrey Hepburn to synonim stylu i elegancji. Swoim wizerunkiem, delikatnością i skromnością podbiła miliony serc na całym świecie. Znana ze swoich wielkich ról, wpływu na modę i działalności z ramienia UNICEF-u od początku strzegła swojej prywatności. A jak każdy nas marzyła i pragnęła miłości i akceptacji.

Książka autorstwa Donalda Spoto to powolne odkrywanie życia Audrey od jej najwcześniejszych lat. Do lektury powróciłam po długim czasie – jako, że znalazłam ją bardzo dawno temu na jednej z książkowych wyprzedaży i odłożyłam na półkę. Tym razem świąteczne lenistwo sprzyjało czytaniu…

Bo kiedy każdy z nas zna wizerunek Audrey Hepburn to niewielu ma świadomość o jej niezwykle trudnym dzieciństwie i zmaganiach z depresją które prześladowały ją przez całe życie.

Audrey Hepburn od dziecka marzyła o karierze w balecie. I chociaż nauczyciele nigdy nie dawali jej szans na wymarzoną karierę to Audrey tym bardziej starała się przekraczać własne granice. Od najmłodszych lat bała się, że nie będzie w stanie wszystkich zadowolić. Sama często później opowiadała, że przez całą swoją młodość była z siebie ogromnie niezadowolona – uważała siebie za grubą (jej marzeniem było aby ważyła poniżej 50 kilogramów) i za brzydką. II Wojna Światowa podczas której przyszło jej dorastać również nie pomagała. Głód, brak ojca i wielki niepokój niemal zrujnował jej zdrowie – później, pod koniec swojego życia jak lwica walczyła o prawa dla dzieci na całym świecie. Wiedziała co to znaczy głód, brak i niedożywienie.

audrey-ksiazka-05

Nawet kiedy zbierała świetne recenzje za role na Broadwayu Hepburn wiecznie czuła, że nie potrafi grać. Moja kariera jest dla mnie kompletną zagadką – mówiła po latach kiedy w wywiadach była zagadywana o pierwsze sukcesy – To była jedna wielka niespodzianka od pierwszego dnia. Nigdy nie sądziłam, że zostanę aktorką, że wystąpię w filmie i że wydarzy się to co się wydarzyło. Miała zaledwie 22 lata kiedy otrzymała nagrodę dla najlepszej debiutantki za rolę w Gigi na Broadwayu. Chwilę później trafiła do Rzymskich Wakacji, za które otrzymała Oscara. To od tego filmu wizerunek Audrey stał się ikoną. Ta dziewczyna wyprzedzała modę mówiła Edith Head, stylistka i projektantka kostiumów – Audrey starała się odróżnić od innych kobiet, robiąc ze swej szczupłości główny atut. W swoim stylu i wizerunku była nieustępliwa i twarda. O jej uporze i zdecydowanych wyborach niejednokrotnie krążyły legendy.

audrey-ksiazka-06

Oczarowanie … jest gratką dla wszystkich fanów Audrey. Spoto rok po roku szczegółowo odkrywa życie Audrey – sięga do archiwów, rozmawia z przyjaciółmi i współpracownikami oraz stara się nakreślić wszelkie blaski i cienie jej życia. Tłumaczy źródła nieuleczalnego zamknięcia w sobie, powracające depresje i fascynacje. Bo pomimo ogromnych sukcesów Hepburn nie przywiązywała największej wagi do splendoru i świateł reflektorów. Często uciekała do swoich oddalonych od szumu Hollywood domów, gdzie zamykała się razem z ukochanymi psami.

Oprócz dwóch scenariuszy i statuetki Oscara nie przechowywała pamiątek ze swej kariery.

Miała natomiast pudła i albumy pełne zdjęć, które opowiadały historię jej niezwykłego życia. Bo było niezwykłe – ciche i gwiazdorskie jednocześnie. Wielkie, choć wypełnione jakimś dziwnym powracającym smutkiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s