A Street Cat Named Bob

Nawet jeśli ten film byłby bardzo zły – i tak bym o nim napisała. Jest tutaj kot, który kradnie wiele scen i wyczynia niezwykle aktorskie popisy.

Ale na szczęście film zły nie jest…

…nie jest też jednak dobry.

a-street-cat-named-bob-05

Powiedzmy sobie szczerze – Kot Bob i ja to uroczy i ciepły film na piątkowy wieczór do oglądania jednym okiem. Ułożony według odwiecznie działającego schematu – odbijania się od dna próbuje dodawać otuchy i nasycać swoich widzów optymizmem. Napisany na podstawie autentycznych wydarzeń wydaje się momentami być historią w którą ciężko uwierzyć – a jednak wszystko co jest w filmie wydarzyło się naprawdę.

James (Luke Treadaway) jest narkomanem, który jest prawie-na dobrej drodze do wyjścia z uzależnienia. Obija się po ulicach Londynu z gitarą i każdego dnia próbuje nazbierać na suchą bułkę. Nie zawsze mu się to udaje – więc czasami musi pogrzebać w śmietniku i znaleźć sobie wygodne miejsce gdzie może rozłożyć swój karton. Kiedy trafia po raz kolejny do szpitala dzięki reakcji krzyżowej heroiny i metadonu (James uczestniczy w programie pomagającemu mu wyjście z uzależnienia – metadon jest jednym z leków – narkotyków, które podawane są podczas terapii) wydaje się, że już wszyscy postawili na nim krzyżyk. Jednak wtedy (jak to zawsze bywa) jego terapeutka Val (Joanne Froggatt) daje mu jeszcze jedną szansę – organizuje mieszkanie socjalne i stawia warunek punktualności spotkań.

Choć nowe mieszkanie Jamesa jest dość podłe (i w podłej okolicy…) to już pierwszego wieczoru wkrada się tam rudy kot (jak czujnie zauważył czytelnik – kot który gra w filmie jest TYM KOTEM Bobem). Wyjada Jamesowi płatki kukurydziane, a chłopak postanawia pozwolić mu zostać na jedną noc. Następnego dnia wypuszcza Boba, ale kot ponownie zjawia się pod jego drzwiami. Tym razem jego futro jest w krwi, a na boku znajduje się podła rana. Z pomocą mieszkającej w pobliżu (zawsze musi być dziewczyna) Betty (Ruta Gedmintas) James i Bob trafiają do weterynarza i po raz pierwszy James wydaje wszystkie posiadane pieniądze (22 funty) na swojego nowego przyjaciela.

a-street-cat-named-bob-01

Po tym punkcie zwrotnym tradycyjnie następuje polepszenie sytuacji Jamesa. Bob okazuje się świetnym towarzyszem, który pracuje razem z Jamesem. Spacerujący z kotem na ramieniu i gitarą chłopak przykuwa uwagę, a Bob zyskuje swoich fanów (i nawet dostaje prezenty).

Oczywiście wszyscy trzymamy kciuki za sukces Jamesa i pragniemy z całego serca aby chłopakowi się udało wyjść na prostą.

a-street-cat-named-bob-02

Jego sytuacja jeszcze nie raz się załamie, a pokusy narkotycznego nałogu pojawią się na każdym kroku – bo w tym opowiadaniu każda przeszkoda i szansa jest zaprojektowana pod linijkę.  Sztywne opowiadanie według schematu próbuje być załamane dość nieudanym pomysłem kamery z punktu widzenia kota. Chociaż rozczula w przypadku świetnych obserwacji pogoni za myszą w mieszkaniu Jamesa, to jednak razem z natarczywym głosem głównego bohatera (Bob, wszystko w porządku) w kryzysowych sytuacjach jest kompletnie nietrafionym pomysłem.

Nie da się jednak nie zwrócić uwagi na kociego aktora i bohatera. Bob (a raczej kot grający Boba) to prawdziwa gwiazda partnerująca niezbyt zachwycającym aktorom.

Rudzielec swoją kocią gracją zdecydowanie dodaje filmowi wszystkiego co najlepsze i to właśnie kot świadczy o mocy półtoragodzinnej opowieści. Byłabym skłonna nawet stwierdzić, że gdyby nie Bob – nie dałoby się tego filmu oglądać.

Nie spodziewajcie się zbyt wiele po filmie A Street Cat Named Bob, ale jeśli potrzebujecie lekkiej rozrywki – czemu nie.

a-street-cat-named-bob-04

Film jest na podstawie bestsellerowej historii autentycznej Jamesa Bowena

Jedna myśl w temacie “A Street Cat Named Bob

  1. Pingback: KOTY W FILMACH #3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s