Notes on Blindness

Latem 1983 roku, tuż przed narodzinami swojego syna pisarz i wykładowca teologii John Hull traci wzrok. Pomimo operacji i leczenia – zdaje sobie sprawę, że to co go spotyka jest nieodwracalne. Postanawia zacząć nagrywać swój dziennik i chwilami potraktować swój nowy stan jako przygodę.

Peter Middleton i James Spinney biorąc na warsztat dokumentalne nagrania dźwiękowe tworzą niezwykłą w swym wyrazie opowieść filmową. Inscenizując sceny (z zatrudnionymi aktorami) prowadzą nas przez życie kogoś, kogo powoli zaczyna ogarniać nieprzenikniona ciemność. Hull nie tylko opowiada o tym jak radzi sobie w nowej dla niego i jego rodziny sytuacji – ale przede wszystkim dzieli się ze światem swoimi odczuciami, poczuciem tożsamości, snami i zanikającymi wspomnieniami – obrazami. W końcu – jak stwierdza, jeśli nie zrozumie swojego stanu – utrata wzroku może go zniszczyć.

A070_C001_081319

Choć mało znany, to ten pełnometrażowy film dokumentalny zasługuje na wielkie uznanie. Notes on blindness to film niezwykły, poetycki, refleksyjny i momentami – wręcz zapierający dech w piersiach…

Chociaż nie jestem zwolenniczką inscenizowanych filmów dokumentalnych, to jednak twórcy Notes on Blindness zabrali mnie w niezwykłą podróż o której ciężko jest zapomnieć. Dzięki pięknym, wrażeniowym kadrom dotknęli tematów jakie są wspólne nam wszystkim – kwestii poczucia tożsamości, przynależności czy przemijania. Dzięki nagraniom Hulla zastanawiają się nad kwestią nieuchronnego zacierania się obrazów jakie chcielibyśmy na zawsze zachować w swoich głowach. Bo kiedy tak naprawdę tracimy swoją tożsamość? Co będzie jak zapomnimy jak wyglądali nasi rodzice, albo jaki był rozkład pomieszczeń w domu rodzinnym? Co się dzieje z naszymi korzeniami kiedy zapominamy skąd pochodzimy? Na czym wtedy należy oprzeć swoją tożsamość?

Notes on Blindness 02

Jako film, który powstał poprzez dogrywanie obrazów do istniejących już pamiętników sprzed kilkudziesięciu lat Notes on Blindness jest opowieścią niezwykle żywą, autentyczną i aktualną…

Notes on Blindness momentami może wydawać się zbyt długi. Zarzutem mogłaby się również wydawać kwestia pojawienia się aktorów, którzy wcieli się w role Hulla i jego rodziny (Dan Renton Skinner jako Hull i Simone Kirby jako jego żona) – jednak dzięki oryginalnym głosom czy żywym i dynamicznym wspomnieniom całość ocieka autentycznością i intymnością. Ponadto sam Hull i jego żona również pojawili się w jednym z finałowych ujęć.

Co ciekawe, ten film powstał również w wersji VRowej. I chociaż miałam do czynienia z ową techniką i nie jestem jej specjalną zwolenniczką – to jednak do projektów których celem jest tak totalne zanurzanie nas w czyjeś rzeczywistości – to myślę, że doświadczenie tego filmu byłoby sprawą niezapomnianą.

A077_C011_081476

PS: (Ponoć Notes on Blindness można upolować na Netflixie, ja widziałam ten film na jednych z zajęć w Szkole)

2 myśli w temacie “Notes on Blindness

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s