Filmy do obejrzenia na tegorocznym T-Mobile Nowe Horyzonty

Nie ukrywam, że uderzam w te znane nazwiska i zdaję sobie sprawę, że nie na wszystkie mogę się wcisnąć. Ale z drugiej strony mam świadomość, że znając mnie mogę później przegapić wiele tytułów – dlatego warto się wcisnąć 🙂

The Beguiled (Na pokuszenie)

– czyli nowa Sofia Coppola

The Beguiled 01

Jak głoszą wszystkie opisy: Na pokuszenie to opowieść o wojnie secesyjnej widzianej z perspektywy kobiet.  Ich życie zakłóca John McBurney (Collin Farrell) – ranny żołnierz który niechcący trafia do żeńskiej szkoły z internatem. Można się spodziewać, że zakłóci ich spokojny i poukładany świat.

Patrząc na wcześniejsze filmy Coppoli spodziewam się kolejnych niesamowitych kobiecych portretów. Mając w pamięci Przekleństwa niewinności, Między słowami czy Marię Antoninę mam nadzieję, że i tym razem reżyserka nie zawiedzie wykreowanym światem. Przyznam szczerze, że to jeden z tych filmów na który czekam od dawna, bo kto jak kto – Coppola potrafi opowiadać o wyrywaniu się ze sztywnego gorsetu, samotności i próbach słuchania własnego głosu. Będzie Kirsten Dunst Nicole Kidman!

Wcześniejsze nagrody: Złota Palma w Cannes (zwana potocznie Złotą gałęzią) za najlepszą reżyserię.


20th Century Women

 – Elle Fanning i Annette Bening

20th Century Women 01.jpg

Santa Barbara, koniec lat siedemdziesiątych z feminizmem, punkiem i narkotykami w tle. Jamie (Elle Fanning) mieszka z rozwiedzioną matką Dorotheą (Annette Bening). Dorothea traci kontakt z nastoletnim synem i o pomoc prosi inne kobiety.  Pisząc scenariusz, Mike Mills (reżyser) bazował na własnych doświadczeniach z dzieciństwa, a film nazwał listem miłosnym do kobiet, które go wychowały.

Spodziewam się przepełnionej urokiem dawnych czasów opowieści o dojrzewaniu, pierwszych miłościach i rozczarowaniach. Mam nadzieję, że będzie klimatycznie!


Nelyubov (Niemiłość)

 – czyli szybko i jeszcze szybciej do Cannes!

Nelyubov 01

Ponoć zdjęcia do Niemiłości ukończono 5 kwietnia, a 9 kwietnia film był gotowy. Dzień później mijał termin zgłaszania filmów do selekcji festiwalu w Cannes, więc producenci spieszyli się z dostarczeniem materiału. Już 13 kwietnia został ogłoszony program festiwalu z Niemiłością na liście.

Moskwa. Zenia (Maryana Spivak) i Borys (Aleksey Rozin) są małżeństwem tylko na papierze. Oboje mają już innych partnerów, ale nadal żyją obok siebie udając że są pełnoprawną rodziną. Pytanie tylko jak długo da się żyć w Niemiłości? Choć nie jestem specjalistką w twórczości Andrieja Zwiagincewa, to mam przeczucie, że na tym filmie się nie zawiodę.

Wcześniejsze nagrody: Nagroda Jury w Cannes dla najlepszego filmu.


I am not a Witch (Nie jestem czarownicą)

 – czyli (mam nadzieję) realizm i magia.

I am not a Witch 01

Ponoć owacja na stojąco po pokazie w Cannes dla Rungano Nyoni – reżyserki filmu, trwała bardzo długo. Ale ten argument akurat nie był decydującym dlaczego Nie jestem czarownicą trafiło na moje zestawienie. Mieszanka symboliki, magii, realizmu i kobiecej opowieści zapowiada się niezwykle interesująco. Cała opowieść koncentruje się wokół dziewięcioletniej Shuli (Maggie Mulubw), która uznana za czarownicę zostaje wysłana do obozu dla wiedźm. Wykluczone ze wspólnoty, odizolowane kobiety – wiedźmy zmuszane są do ciężkiej pracy i traktowane jako turystyczna atrakcja. Mimo wszystko ze szczyptą humoru i baśniowości starają się odrobinę oderwać od realizmu.


Manifesto

 – czyli Cate Blanchett w trzynastu odsłonach.

Manifesto - Still 3

Zrealizowany przez Juliana Rosefeldta projekt był początkowo prezentowany jako rozpisana na trzynaście ekranów instalacja. Każdy z bohaterów które gra Blanchett Każdy z jej bohaterów wygłasza na ekranie fragmenty słynnych artystycznych manifestów autorstwa pisarzy, reżyserów, malarzy, filozofów…

Nie jest to typowy film, ale eksperyment który warto zobaczyć. Chociażby dla samej Cate!


Ptaki śpiewają w Kigali

 – czyli Jowita Budnik

Ptaki śpiewają w Kigali 01.jpg

Nie będę ukrywać, że szczególnie zależy mi na seansie tego filmu ze względu na Jowitę z którą miałam okazję pracować przy swojej trzeciorocznej fabule. Już wtedy słyszałam coś niecoś o Ptakach śpiewających w Kigali i przebierałam nóżkami na wieść o możliwości obejrzenia filmu.

Historia umieszczona jest w momencie trwania rozruchów między plemionami Tutsi i Hutu w Rwandzie. Ich świadkiem jest polska ornitolog – Anna (Jowita Budnik). Gdy zaczyna się ludobójstwo ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi – Claudine (Eliane Umuhire). Obie kobiety wracają do Polski i starają się zrobić wszystko żeby otrząsnąć się z tej wielkiej tragedii.

Wcześniejsze nagrody:  MFF w Karlowych Warach i nagroda dla najlepszej aktorki Eliane Umuhire i Jowita Budnik


A jeśli już będziecie na Nowych Horyzontach…

to serdecznie zapraszam was na pokaz Raz dwa zero, w ramach sekcji Shortlista. Film będziecie mogli zobaczyć 7 sierpnia o 15:45 (knh 2) i 8 sierpnia o 21:45.

razdwazero_1.21.1

Spotkanie z twórcami odbędzie się po pokazie 7 sierpnia, także jeśli chcecie dopytać o cokolwiek lub zwyczajnie – posłuchać, to serdecznie zapraszam. BĘDĘ 🙂

ZPFA 39 head

O tym jak powstawała etiuda i o wszystkich stanach przedzawałowych jakie wydarzyły się po drodze… Czytaj dalej →

 

2 myśli w temacie “Filmy do obejrzenia na tegorocznym T-Mobile Nowe Horyzonty

  1. Pingback: The Beguiled

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s