Hidden Figures

Rozumiem, że po seansie tego filmu można być lekko zaskoczonym informacją, że Hidden Figures było nominowane do Oscara… Ale z drugiej strony – ciężko o bardziej Oscarowy temat. Najwidoczniej nominacja została tutaj przyznana co, z mocno przymkniętym okiem na jak.

Przełom lat ’50 i ’60 XX wieku. W autobusach obowiązują jeszcze sektory dla białych czarnych, a NASA ściga się z Rosją o to kto pierwszy wyśle człowieka w kosmos. W tym wszystkim uwikłana jest historia trzech kobiet – Afroamerykanek, pracujących dla Agencji Kosmicznej. Katherine G. Johnson (Taraji P. Henson) w niezbyt gustownych okularach jest matką samotnie wychowującą trzy córki. Dorothy Vaughan (Octavia Spencer) jako niepisana zwierzchniczka grupy kolorowych pracownic pragnie szansy dla swoich dziewcząt, a Mary Jackson (Janelle Monáe) postanawia jako pierwsza zawalczyć o tytuł inżyniera i fakultet w szkole dla białych. Jak łatwo się domyślić – na koniec filmu każda z nich odniesie zwycięstwo.

hidden figures 03

Hidden Figures to opowieść szyta na miarę. Chociaż realizowana jest pod linijkę to mimo wszystko dzięki barwnym postaciom – rzeczywiście potrafi zaangażować odbiorcę. W końcu ciężko jest nie kibicować dziewczynom – bohaterkom silnym, pełnym uroku i niespożytej energii.

Cała historia skupia się w większości na losach pracowitej i niezwykle zdolnej Katherine, która pewnego dnia zostaje przeniesiona do innego działu. Jej zadaniem jest sprawdzanie obliczeń innych pracowników (białych mężczyzn), a kiedy Paul Stafford (w tej roli Jim Parsons) po raz kolejny podaje jej wydruk z danymi okazuje się, że ich spora część jest zamazana. To ściśle tajne tłumaczy nieprzerwanie, ale Katherine i tak odkryje co oblicza Paul i ze spokojem wytknie mu błędy naprowadzając badania na właściwy tor. Lecz jak się okaże – nie tylko brak uznania od współpracowników – będzie jej główną przeszkodą, ale również, po raz kolejny – temat segregacji rasowej. Gdzie znikasz kilka razy dziennie na 40 minut? zapyta ją z krzykiem szef – Al Harrison (w tej roli Kevin Costner) – chodzę do toalety na drugi koniec kampusu – odpowie dziewczyna – jedynej toalety dla czarnoskórych w okolicy.

Hidden Figures Day 41

Theodore Melfi (reżyseria i współtwórca scenariusza) dobrze wiedział gdzie należy przycisnąć historię aby poruszała serca Akademii i wielu widzów na całym świecie. Współczucie, niesprawiedliwość, upokorzenie i mimo wszystko – walka o siebie w słusznej sprawie, to tematy które niejednokrotnie pojawiają się na ekranie. Jednak kwestie dyskryminacji na tle rasowym i płciowym są tutaj poruszane bardzo zachowawczo i delikatnie – bez większych fajerwerków i bicia piany. To tak jakby Melfi chcąc poruszyć tematy kontrowersyjne bał się jednocześnie dotykania ognisk zapalnych całości… W końcu wolał skupić się na przesłaniu pracujmy razem dla lepszego jutra niż na autentycznej historii podziału ludzi ze względu na kolor skóry.

hidden figures 04

Mimo wszystko dziewczyny skutecznie zdobywają nasze serca i to im zawdzięczamy humorystyczne akcenty filmu. Bohaterki są nieugięte w tym co robią, nie wychylają się widząc niesprawiedliwość i wolą trzymać głowę nisko aby zachować posadę. Gdyby nie to, że film powstał na podstawie biografii autentycznych pracownic NASA ciężko byłoby uwierzyć, że tak genialne i pracowite dziewczyny były w stanie wytrzymać tak wiele. Niestety – w wielu momentach wiarygodność nie jest najmocniejszą stroną tej opowieści.

Ale z drugiej strony – nie ma też co ukrywać, że Ukryte działania nie są arcydziełem. Zadaniem tego filmu jest dostarczyć widzom całkiem nieźle uszytej opowieści i prawdopodobnie ulecieć z głowy po wyjściu z kina…

 

Hidden Figures (Ukryte działania) szukajcie na vod.pl!


newsletter

Jak się zapisać na newsletter? Nic prostszego – wystarczy kliknąć TUTAJ!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s