Niemiłość

Niemiłość jest jak choroba współczesności. Doskwiera, dotyka i zakaża. Oczywiście, że można próbować ją leczyć – ale w razie fiaska konieczna będzie amputacja. Amputacja drugiej osoby ze swojego życia.

Film  do oczywistych nie należy.

Cała historia zaczyna się od ujęć opowiadających o dwunastoletnim chłopcu. Alosza (Matvey Novikov) wychodzi ze szkoły i samotnie wraca do domu zatrzymując się przez chwilę przy niewielkiej rzeczce. W oddali widać wielkie blokowisko z rzędami identycznych brył – bo Alosza jak tysiące innych chłopców i mieszka w podobnym bezdusznym bloku…

niemilosc 02

Niemiłość dotyczy nie tylko jego, ale również jego rodziców. Żenia (Maryana Spivak) i Boris (Aleksey Rozin) właśnie podjęli decyzję o rozwodzie. Nie są w stanie przebywać w swoim towarzystwie, a kwestię opieki nad Aloszą przerzucają niczym piłeczkę pingpongową. Tak naprawdę to Boris dla dobra swojego wizerunku w pracy chciałby utrzymać temat rozwodu w tajemnicy, ale w sumie – jeśli zaraz znajdzie nową żonę, to nikt się nie zorientuje o zmianach w jego życiu. A skoro kandydatka nową żonę (i nową rodzinę) już jest w zasięgu ręki – to cała historia powinna się dobrze skończyć.

niemilosc 04

Podobnie Żenia – chce jak najszybciej sprzedać mieszkanie aby uciec do apartamentu nowego partnera. Przynajmniej porządny z niego człowiek mówi otwarcie rozwodnik z dorosłą, mieszkającą w dalekiej Portugalii córką. Oboje zdają się mieć już poukładane życia w kompletnie innych konfiguracjach i najchętniej pozbyliby się wszelkich śladów poprzedniego. Mają nadzieję, że to wyleczy ich z choroby niemiłości – ale jak wszyscy podejrzewamy, ta droga jest bardziej ucieczką niż leczeniem.

niemilosc 01

W całej historii poznajemy również matkę Żeni – która udowadnia nam, że choroba niemiłości trwa już od kilku pokoleń. Żenia wie, że jej matka nie żywiła do niej żadnych ciepłych uczuć. Sama Żenia też przyznaje się, że nikogo nie kochała – może jedynie matkę – dawno temu, kiedy była jeszcze małą dziewczynką. Skąd więc ma wiedzieć co to znaczy ta legendarna miłość?

Film Zwiagnicewa to również piękne zdjęcia, które tworzą niepowtarzalny klimat. Wiele z nich to spokojne opowieści współczesnego dnia codziennego – są niczym martwe natury czy wytrzymane obrazki rodzajowe. W wielu z nich przemyka również pewna duchowość – szczególnie w drugiej części filmu i końcówce, która zdaje się być pełna lecących do nieba duchów.

Niemiłość to film o którym ciężko zapomnieć. Trochę diagnozuje nas samych, mieszkających w podobnych blokowiskach. Bo nawet jeśli przejdzie nam przez myśl ocenić któregoś z bohaterów, to w końcu jakby nie patrzeć oceniamy siebie i swoją chorobę

8 FKA head

Film miałam okazję obejrzeć podczas 8 edycji festiwalu KAMERA AKCJA w Łodzi

3 myśli w temacie “Niemiłość

  1. Pingback: #FilmRoku2017

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s