Hiroshima i Nagasaki – te filmy upamiętniają tragiczne wydarzenia

6 sierpnia cały świat obchodzi rocznicę ataku atomowego na Hiroshimę. Wybuch bomby atomowej to jedna z największych tragedii II Wojny Światowej i porusza po dziś dzień. Oto lista filmów, które upamiętniają atak na Hiroshimę – warto znać te historie.

Hiroshima moja miłość (1959)

Hiroshima mon Amour

Ten film w reżyserii Alaina Resnaisa to jeden z najbardziej poetyckich i poruszających filmów, które próbują rozliczyć ludzkość z tragicznych wydarzeń w Japonii. Francuska aktorka (w tej roli Emmanuelle Riva) przyjeżdża do Hiroshimy na zdjęcia filmowe. Tam poznaje starszego o dwa lata japońskiego architekta (Eiji Okada). Oboje nawiązują romans, a opowiadane przez nich historie nieustannie nawiązują do przerażających przeżyć II Wojny Światowej. Okazuje się, że kiedy on walczył na froncie, zrzucona na Hiroshimę bomba atomowa zabiła jego rodziców. „Hiroshima moja miłość” udowadnia, że na gruzach nawet największej tragedii może pojawić się uczucie.


Dzieci Hiroshimy (1952)

Children of Hiroshima

Akcja tego filmu toczy się sześć lat po zrzuceniu przez Amerykanów bomby atomowej. Nauczycielka Takako Ishikawa (Nobuko Otowa) po latach powraca do Hiroshimy aby spotkać się z dawnymi przyjaciółmi i uczcić pamięć rodziców. Zatrzymuje się u dawnej znajomej Natsue, która właśnie dowiedziała się że na skutek ataku atomowego nie może mieć dzieci. Takako spotyka również dawnego znajomego rodziców, który przeżył atak na Hiroshimę, ale na skutek poparzeń stał się niewidomy. „Dzieci Hiroshimy” w dosadny sposób opowiadają jak promieniowanie wpłynęło na życie wszystkich tych, którzy pozostali w mieście.


Sierpniowa rapsodia (1991)

Rhapsody in August

„Sierpniowa rapsodia” to film w reżyserii jednego z najwybitniejszych japońskich twórców filmowych – Akira Kurosawy. Nawiązując do ataku bombowego na Nagasaki opowiada historię rodzinnej tragedii. Kane (Sachiko Murase) w ataku bombowym straciła męża i ojca swoich dzieci. Po 45 latach Kane nadal nie pogodziła się z wielką tragedią. Kiedy czwórka wnucząt przyjeżdża do niej na wakacje na wieś, Kane postanawia podzielić się z nimi kilkoma rodzinnymi historiami. Jak się okazuje życie ich rodziny jest nierozerwalnie związane z tragicznymi wydarzeniami II Wojny Światowej. „Sierpniowa rapsodia” to film opowiadający o tragedii wybuchu bomby atomowej, w której nie zobaczymy ani sekundy samego wybuchu.


Kobiety w lustrze (2002)

The Women in mirror film

„Kobiety w lustrze” to historia tragedii trzech pokoleń kobiet, która swoje korzenie podczas tragedii w Hiroshimie. Seniorka rodu – Ai od 24 lat poszukuje córki, która po urodzeniu dziecka uciekła ze szpitala. Kiedy wreszcie Ai i jej wnuczka trafiają na ślad kobiety, która może być zaginioną – bez wahania wyruszają w podróż do Hiroshimy. Miasto sprawi, że każda z nich będzie musiała skonfrontować się z tragiczną historią.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s