Letnia Szkoła Życia

Letnia Szkoła Życia to bardzo niepozorny film, który już 7 września wejdzie na ekrany kin. Jeśli tylko będziecie mieli okazję go zobaczyć, koniecznie wybierzcie się do kina.

Letnia Szkoła Życia to najnowszy film Laurenta Canteta – reżysera, który w 2008 roku zaskoczył wszystkich swoim filmie Klasa (za ten film otrzymał nawet Złotą Palmę w Cannes). Teraz wraca z historią bardzo niepozorną, ale mocną i długo pozostającą w pamięci.

Historia Letniej Szkoły Życia skupia się wokół wakacyjnych warsztatów pisarskich, które prowadzi dojrzała i uznana autorka Olivia Dejazet (w tej roli Marina Fois). Na jej zajęcia – trochę z przymusu, a trochę z ciekawości zgłasza się młodzież z różnych grup społecznych. Mamy tutaj białych mieszkańców La Ciotat, potomków robotników stoczni, czarnoskórego francuza i arabów z nienagannym językiem francuskim. W tej grupie jest również Antoine (naprawdę świetna rola Matthieu Lucci) – małomówny chłopak, który często spogląda na wszystkich spode łba.

Letnia Szkoła Życia film

Zadaniem młodzieży Letniej Szkoły Życia jest napisanie podczas warsztatów powieści. Podczas gdy wszyscy próbują dojść do porozumienia na temat szczegółów fabuły i wątków, Antoine przynosi niezwykle realistyczny opis krwawej masakry. Chociaż Olivia jest pod wrażeniem warsztatu i struktury tekstu chłopaka, to jednak zwraca uwagę, że istnieją pewne granice których nie należy w tekście przekraczać. Tak rozpoczyna się jej prywatne śledztwo w sprawie Antoina. Okazuje się, że fascynacja jest obustronna, a ciekawość ogromna.

Letnia Szkoła Życia film

Chociaż rytm filmu Laurenta Canteta jest bardzo spokojny, to jednak reżyser bardzo zręcznie wywołuje w nas burzę uczuć i emocji. Antoine jest tajemniczy – widać, że budzi w Olivii niepokój maskowany pisarsko-dziennikarską ciekawością. Olivia chociaż chciałaby mu pomóc spojrzeć na świat inaczej, to jednak beszta go raz na jakiś czas za jego poglądy. Kiedy odkrywa, że facebook Antoina pełen jest skoków ze skał do wody i wygłupów z bronią w ręku – natychmiast z niewielką pomocą łączy to z ideologią skrajnej prawicy. Boi się – bo wydaje jej się, że wie dokąd to zmierza i skąd Antoine ma takie poglądy. My – widzowie, tak naprawdę myślimy bardzo podobnie i popełniamy ten sam błąd co wszyscy dorośli z otoczenia Antoine’a  – nie chcemy go nawet wysłuchać.

Letnia Szkoła Życia film

Letnia szkoła życia chociaż jest filmem wypełnionym dialogami, to jednak w wielu momentach skutecznie nami wykręca. Cantet chociaż sugeruje nam polityczne tropy, to jednak świetnie udowadnia wszystkim, że… czasem źródła strasznych czynów leżą kompletnie gdzie indziej, a skłonności do politycznych skrajności są raczej skutkiem samotności i zagubienia, niż chęcią rozsiewania zniszczenia…


Film mogłam obejrzeć przedpremierowo dzięki Against Gravity, dystrybutorowi filmu –http://www.againstgravity.pl/

Against Gravity

Premiera filmu już 7 września 2018 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s