Czyściciele internetu

Dawno temu Mark Zuckerberg obiecywał, że Facebook będzie platformą na której wszyscy będą mogli dzielić się swoimi treściami bez żadnych ograniczeń. Jednak dość szybko ta obietnica stała się jednym z największych przekleństw mediów społecznościowych…

Czyściciele internetu to przerażający film dokumentalny opowiadający o pracy cyfrowych śmieciarzy – ludzi, przez ręce których przechodzą najgorsze zdjęcia, posty i tematy. W filmie Moritza Riesewiecka i Hansa Blocka pięciu pracowników outsourcing’owej firmy gdzieś na Filipinach opowiada o swojej pracy i czym jest cenzurowanie treści w sieci.

Czyściciele internetu to historie ludzi, którzy codziennie mają do czynienia z największymi okropieństwami świata. Ich pracą jest przeglądanie zdjęć i filmów oraz podejmowanie decyzji, czy materiały te powinny być na stałe usunięte z sieci, czy może pozostawione.

z23538276O

„Czyściciele internetu”: Praca, która później śni się po nocach

Facebook, YouTube czy Twitter oficjalnie nie zatrudniają zbyt wielu moderatorów treści. Inaczej jest w przypadku firm, z których usług korzystają każdego dnia wielkie portale społecznościowe. To właśnie one, gdzieś na krańcu świata skupiają wokół siebie tysiące moderatorów – czyścicieli internetu. W biedniejszych krajach praca taka pozwala młodym ludziom przeżyć. Sprawia, że taki pracownik każdego dnia jest bombardowany zdjęciami pełnymi krwi, nagości, pedofilii czy egzekucji. Ale młodzi ludzie nawet nie ukrywają, że dzięki wypłacie są w stanie utrzymać rodzinę.

W dużej mierze film „Czyściciele internetu” odsłania nam okrutne i złowrogie oblicze Internetu. Uświadamia jak niewiele z jego prawdziwego oblicza do nas dociera i jak ślepymi zakładnikami jesteśmy. Spoza pytania co jest „treścią niedozwoloną”, a co jest „sztuką” bardziej przejmuje mnie los moderatorów, którzy są jak zlewka wszelkich okropieństw świata. O nich nikt nie dba.

file.czysciciele-internetu

„Czyściciele internetu”: efektowna forma i fabularne konkrety

Poza świetnie dopracowaną, efektowną formą filmu i całej opowieści – wrażenie robią również fabularne konkrety w filmie. Wywiady z czyścicielami, spojrzenia na problem z różnych kierunków i wyczerpujące ujęcie sprawy – zdecydowanie robi wrażenie.

Wstrząsająco wybrzmiewają również opisy praktyk właścicieli znanych nam wszystkich portali i mediów społecznościowych, którzy w imię zysku są w stanie pójść na kompromisy ze zbrodniczymi reżimami. Uświadamiamy sobie, że to co rozumiemy przez ideę wolności to jedynie wierzchołek góry lodowej. Patrzymy na to, co inni chcą żebyśmy zobaczyli – a robią to w bardzo skrzętny sposób – sterują naszą uwagą i nieuwagą…


Film mogłam obejrzeć dzięki współpracy z dystrybutorem – Against Gravity

Against Gravity

 

2 myśli w temacie “Czyściciele internetu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s