Najlepsze filmy 2018 roku #filmroku2018

Nie jestem zwolennikiem tworzenia podobnych zestawień – szczególnie, kiedy wszystkie portale w naszym kraju już stworzyły swoje listy i co krok wyświetlają się nam kolejne podsumowania. Jednak, kiedy już wszyscy wszystko napiszą, ja równie nabieram ochoty na podobne zestawienie. Moja lista najlepszych filmów 2018 roku, jest jednak zawsze prywatną historią.

Najlepsze filmy 2018 roku #filmroku2018

Najlepsze filmy 2018 roku: Tamte dni, tamte noce (Call me by your name)

Najlepsze filmy 2018 roku: Tamte dni, tamte noce (Call me by your name)
Najlepsze filmy 2018 roku: Tamte dni, tamte noce (Call me by your name)

Zima 2018. Moja skręcona noga nie pozwalała wtedy na zbyt wiele – miałam więc czas aby pisać, nadrabiać filmowe zaległości i nadążać za nowościami…

Call me by your name, czyli Tamte dni tamte noce to film, który przenosi nas do Włoch 1983 roku. Elio (Timothee Chalamet) ma siedemnaście lat i właśnie spędza z rodzicami wakacje w pięknej wilii. Jego ojciec (Michael Stuhlbarg) – profesor akademicki, bada antyczną kulturę podsuwając synowi kolejne książki, a matka (Amira Casar) – tłumaczka czyta co ciekawsze fragmenty poematów. Wszystko zmienia się kiedy willę odwiedza doktorant – Amerykanin Olivier (Armie Hammer)… Wraz z jego pojawieniem się świat Elia powoli i systematycznie będzie wywracał się do góry nogami….

Tak najzwyczajniej i najprościej – to jest piękna historia miłosna… –> czytaj dalej

Zanim zabrałam się za seans Call me by your name trochę nie byłam w stanie zrozumieć fenomenu całości. Film też pewnie dość szybko uleciałby z mojej głowy – bo pomimo całego piękna tej historii miłosnej, nie potrafiłam w niej zaleźć zbyt wielkiego zaczepienia emocjonalnego… Jednak pamiętam, że ostatnie piętnaście minut tej opowieści całkowicie mnie zmieliło, wdeptało w ziemię i wykręciło. To właśnie scena rozmowy Elia z ojcem wyniosła każdą wcześniejszą minutę tej historii o kilka pięter wyżej i sprawiła, że film stał się ponadczasową mądrością, historią, którą po części zna każdy z nas i historią – o której każdy z nas odrobinkę marzy. Nie da się ukryć – Luca Guadagnino uchwycił nieuchwytne.

Najlepsze filmy 2018 roku: Nić widmo (Phantom Thread)

Najlepsze filmy 2018 roku: Nić widmo (Phantom Thread)
Najlepsze filmy 2018 roku: Nić widmo (Phantom Thread)

Paul Thomas Anderson juz raz zdobył moje serce swoją Magnolią, która na zawsze pozostanie w moim sercu i którą będę chciała zabrać na koniec swojego (tylko swojego!) świata. Nić widmo nie jest co prawda Magnolią, ale porusza i obezwładnia podobnie.

Nić widmo to historia jednego z najbardziej znanego krawca w Wielkiej Brytanii (Daniel Day-Lewis). Pewnego dnia mężczyzna spotyka kelnerkę w nadmorskiej knajpie (Vicky Krieps). Ściąga jej uwagę spojrzeniem, rzuca wyzwanie spamiętania ogromnego zamówienia i po chwili zaprasza na kolację. Tak rozpoczyna się ich wielka historia miłosna – historia, która nie opowiada o idealnym dopasowaniu dwóch połówek jabłka…

On – jeden z najbardziej znanych krawców w Wielkiej Brytanii. Ona – kelnerka w niewielkiej prowincjonalnej knajpce. –> czytaj dalej

W tym filmie, Paul Thomas Anderson po raz kolejny zagląda w kierunku ciemnych stron ludzkiego charakteru. Pokazuje nam duchy przeszłości, nierozwiązane sprawy i wielkie ludzkie braki. Opowiada o tym jak nieustannie ze sobą walczymy, ścieramy się i kreujemy się wzajemnie. Jak ciężko jest funkcjonować bez domieszki manipulacji i wzajemnego uzależniania się od siebie…

Najlepsze filmy 2018 roku: Narodziny gwiazdy (Star is born)

Najlepsze filmy 2018 roku: Narodziny gwiazdy (Star is born)
Najlepsze filmy 2018 roku: Narodziny gwiazdy (Star is born)

Na trailer filmu „Narodziny gwiazdy” natknęłam się w klimatyzowanym open-space jednej z warszawskich redakcji. Pamiętam, że obejrzałam go kilka razy pod rząd zastawiając się jak poradzi sobie z reżyserskim rzemiosłem Bradley Cooper. Poradził sobie całkiem nieźle i pokazał nam Lady Gagę w całkiem innym świetle.

Ta historia jest znana i stara jak świat. On (Bradley Cooper) to znajdująca się na szczycie gwiazda, ona (genialna w tej roli Lady Gaga) – zwyczajna dziewczyna obdarzona wielkim głosem. Spotykają się przypadkowo i dają sobie szansę. Później w ich wspólne życie wkradnie się ambicja, kariera, managerowie i wielkie wytwórnie.

Narodziny gwiazdy nie są reżyserskim arcydziełem. Film wydaje się nam okrutnie epatować zbliżeniami, a końcówka jest typowym wyciskaczem łez. Jednak ma w sobie okruchy historii o których nie mówi się głośno – bo Narodziny gwiazdy to nie tylko historia miłosna dwójki muzyków – to również opowieść o artystycznej niezależności, szukaniu samego siebie i chowaniu swojego uczucia przed oczami publiki.

Najlepsze filmy 2018 roku: Lady Bird

Najlepsze filmy 2018 roku: Lady Bird
Najlepsze filmy 2018 roku: Lady Bird

Kiedy miałam 19 lat marzyłam o wyfrunięciu z gniazda. Chociaż całkowicie nie byłam zdolna do samodzielnego życia, to jednak nosiło mną i targało. Chciałam swojego i walczyłam o to do krwi, chociaż jeszcze nie wiedziałam dobrze o co tak naprawdę walczę…

Lady Bird (Saorise Ronan) mieszka w Sacramento i właśnie kończy liceum. Marzy o studiach, ucieczce z domu rodzinnego, chłopaku, dobrych znajomych i pięknym życiu. Gna ją gdzieś, choć sama nie jest w stanie jeszcze stwierdzić dokąd ucieka.

Lady Bird to cholernie ważny film o dorastaniu i pogodzeniu się z własnymi korzeniami. To film o wyjeżdżaniu i głupim uporze, który gna w dorosłość. To film, który podwójnie przeżyją wszyscy ci, którzy siłą wyrwali się z rodzinnego gniazda i którzy nie raz musieli do tego gniazda wrócić z podkulonym ogonem.

Najlepsze filmy 2018 roku: Dusza i ciało

Najlepsze filmy 2018 roku: Dusza i ciało
Najlepsze filmy 2018 roku: Dusza i ciało

Dusza i ciało to kolejna historia miłosna w tym zestawieniu. Taka, która chowa swoje największe piękno w brzydocie i taka, która ukrywa się po smętnych kątach mieszkań zwykłych ludzi. Ildiko Enyedi wraz z Mathe Herbai (autor zdjęć) stworzyli w tym filmie wizualny poemat, czułą i delikatną historię spotkania dwójki zamkniętych w sobie ludzi.

Endre (Geza Morcsanyi) jest jednym z kierowników pracujących w rzeźni. Siedząc za biurkiem odpowiada za sprawną pracę firmy, obserwuje życie swoich pracowników zza okna swojego gabinetu i czasami zamienia kilka słów z innymi nad obiadem w pracowniczej stołówce. Maria (Alexandra Borbley) właśnie została zatrudniona jako nowa kontrolerka jakości. Jest samotniczką, która niezbyt często wchodzi w jakiekolwiek interakcje z ludźmi. Pewnego dnia Maria i Endre orientują się, że od kilku dni śnią ten sam sen. Co noc spotykają się na zaśnieżonej polanie jako jelenie – dzieląc tę samą historię i te same przeżycia.

Dusza i ciało to węgierski kandydat do Oscara (nominacja dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego) i laureat Złotego Niedźwiedzia na zeszłorocznym festiwalu Berlinale. Nietypowa historia miłosna, która wydarza się w pracowniczej stołówce miejscowego przedsiębiorstwa mięsnego… –> czytaj dalej

Dusza i ciało to historia o czymś całkowicie niewytłumaczalnym, niezrozumiałym i ledwie uchwytnym… Gdyby określić ten film jako nietypową historię miłosną byłoby to jakieś bolesne niedookreślenie, bo Dusza i ciało to zdecydowanie coś więcej.


Na koniec podrzucam kawałek filmowych hitów z 2018 roku. Na 100% zapomniałam o najważniejszych. Jednak włożyłam tutaj m.in. piosenki z Narodzin gwiazdy, Bohemian Rhapsody, Call me by your name i Climaxu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s