Powrót Bena

Powrót Bena z Julią Roberts i Lucasem Hedgesem w rolach głównych to bardzo niepozorny i skromny film. I chociaż takich historii w kinie było już naprawdę wiele – to mimo wszystko warto zobaczyć kolejną. Jest prawdziwa – a to całkiem spory komplement względem filmu.

Fabuła filmu Powrót Bena jest niezwykle prosta – w przeddzień wigilii świąt Bożego Narodzenia w domu rodzinnym pojawia się dawno niewidziany syn marnotrawny. Ben (Lucas Hedges) od 77 dni jest czysty i właśnie przebywa w ośrodku odwykowym na terapii. Powtarza rodzinie, że dostał szansę wyjścia z ośrodka na święta, ale niestety nie wszyscy w domu są przekonani o dobrych intencjach chłopaka. Jak się okazuje – wcześniej sporo narozrabiał…

Powrót Bena – Lucas Hedges i Kathryn Newton

Powrót Bena: ciche rodzinne dramaty

W filmie Powrót Bena największe dramaty rozgrywają się między wierszami. Reżyser – Peter Hedges powoli odkrywa przed nami kolejne fakty z przeszłości Bena i delikatnie sugeruje nam przez co musiała przejść cała rodzina. Chociaż Holly (Julia Roberts) – jak każda matka, przyjmuje Bena z otwartymi ramionami – to jednak nie wszyscy cieszą się na widok chłopaka. Ivy (Kathryn Newton) – siostra Bena, nie ukrywa dawnych pretensji, a Neal (Courtney B. Vance) – przyrodni ojciec i mąż Holly co chwila demonstruje niechęć. Ben również zauważa, że nie pasuje do idealnego domu z organicznym jedzeniem i eko-warzywami. Wycofuje się, ale po chwili słyszy że może dostać od Holly jeszcze jedną szansę i zostać na w domu na kolejne 24 godziny. Po tym czasie chłopak ma wrócić do ośrodka i kontynuować terapię.

Pierwszy narkotykowy test Ben przechodzi bez problemu. Później jednak każda godzina spędzona w rodzinnym domu i miasteczku będzie prawdziwym sprawdzianem wytrzymałości. W domu natrafi na miejsce gdzie ukrywał kiedyś zapasowe działki, centrum handlowe okazuje się roić od dawnych kolegów, a kościół – od skrzywdzonych przez mroczną przeszłość matek innych narkomanów. Na dodatek, wieczorem okazuje się, że ktoś włamał się do domu z którego znika ukochany pies. Teraz Ben w towarzystwie Holly wybierają się na nocną wędrówkę, aby skonfrontować się z przeszłością i odzyskać pupila.

Powrót Bena – Lucas Hedges i Julia Roberts

Powrót Bena: Julia Roberts i Lucas Hedges

Julia Roberts i partnerujący jej młody aktor Lucas Hedges przez cały film dają prawdziwie aktorski popis wart nominacji Oscara. Z niesamowitą siłą, prostotą i skromnością wspólnie niosą ciężar niełatwej relacji matki i syna. Oboje w swoich rolach są uczciwi i na wskroś przejmujący, a ich największe piękno tkwi w naturalności i zwyczajności.

Nie da się oprzeć wrażeniu, że Julia Roberts długo czekała na taką rolę – silnej, dojrzałej kobiety. Jej życiowe doświadczenie wniosło do filmu ogrom zrozumienia dla matczynej miłości. To właśnie poprzez Holly została opowiedziana cała historia o latach kobiecych wyborów i potrzebie uporządkowania każdej sfery życia. Rozstanie z ojcem swoich najstarszych dzieci, choroby, nałóg syna i problemy finansowe nie raz musiały ją w życiu doścignąć. Mimo to Holly ani przez chwilę się nie waha – jest gotowa wyjść w ciemną noc aby znaleźć Bena i psa.

Powrót Bena – Lucas Hedges i Julia Roberts

Lucas Hedges (prywatnie – syn reżysera) z łatwością dotrzymuje aktorce kroku. Warto zaznaczyć, że ten 22 letni aktor ma już na swoim koncie nominację do Oscara za drugoplanową rolę w filmie Manchester by the Sea – filmie, który jest niezwykle podobny w swoim klimacie i skromnej dramaturgii. Jak do tej pory Hedges bardzo rozważnie dobiera swoje role. Pojawił się również w Lady Bird i filmie Trzy billboardy za Ebbing, Missouri. Rola Bena również może mu przynieść kilka nagród – nie da się ukryć, że będą całkowicie zasłużone.

Chociaż dla jednych Powrót Bena będzie studium uzależnienia narkotykowego, czy próbą rozliczenia się z problemem wielu uzależnionych młodych ludzi – to dla mnie jest to przede wszystkim historia o kobiecej sile. Bo jak się okazuje siłę mają ci, którzy proszą o pomoc i przyznają się do błędu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s