Krakowski Festiwal Filmowy 2019 – tego nie można przegapić…

Jak co roku w Krakowie odbędzie się wielkie święto kina dokumentalnego – Krakowski Festiwal Filmowy. Ponoć żeby obejrzeć wszystkie 250 filmów, które pojawią się na festiwalu trzeba poświęcić aż 8667 minut swojego życia!

W tym roku z wielkim żalem będę śledzić filmowe nastroje na odległość… ale dzięki festiwalowej uprzejmości dostałam jednak szansę dokładnego zapoznania się z programem i niektórymi filmami. Z czystym sumieniem mogę więc polecić wam kilka tytułów!

Filmy, których nie możesz przegapić na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym

1. Kraj miodu (reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska) | Macedonia

Kraj miodu to niezwykły świat macedońskiej wsi – bez dróg, prądu i bieżącej wody… Hatidze ma 50 lat i mieszka z chorą matką na jednej z wsi. Hoduje pszczoły i sprzedaje miód w małych partiach żyjąc tradycyjnie i zgodnie z naturą. Pewnego dnia w okolicy pojawia się wielodzietna rodzina, która również zajmuje się pszczelarstwem. Ich podejście do pszczół jest jednak całkowicie inne niż praca Hatigi… Bo Hatiga nie tylko hoduje pszczoły i zbiera miód – ona naprawdę je kocha.

Film to niezwykle piękna i wzruszająca opowieść. Pięknie sfotografowana historia o skromnym, wypełnionym pokorą życiu.

Kraj miodu otrzymał główną nagrodę na festiwalu Sundance w kategorii film dokumentalny.


2. Wiatr. Thriller dokumentalny (reż. Michał Bielawski) | Polska

Pierwsze minuty filmu Wiatr. Thriller dokumentalny przypomina dokument Moniki Pawluczuk Koniec świata. To jest opowieść o podobnym końcu świata – o ogromnym żywiole jakim jest halny. Michał Bielawski udowadnia, że ten wiatr ma ogromną potęgę, charakter i osobowość, a także wpływa na wszystkich nas… Wiatr. Thriller dokumentalny to nie tylko niesamowity dokument obserwacyjny, ale również próba dotknięcia czegoś nieracjonalnego, niezrozumiałego i nieuchwytnego… Czegoś, co groźnie drzemie w górach.

Co więcej, w tym filmie nie ma żadnej korekcji koloru i kreacji muzycznej.


3. Męski klub (reż. Peter Sommer, Jo Vemud Svendsen) | Norwegia

Norwegia. Grupa 25 mężczyzn w średnim wieku ma wspólną pasję – tworzy męski, amatorski chór. Przed laty obiecali sobie, że jeśli któryś z nich umrze – pozostali zaśpiewają na jego pogrzebie. Okazuje się właśnie, że u Ivara – kierującego chórem mężczyzny właśnie zdiagnozowano nowotwór. Jednak nawet najbardziej szorstka męska przyjaźń to również wspieranie się w tych najtrudniejszych chwilach. Momentami zabawny Męski klub wzrusza swoją historią i w każdej scenie udowadnia co to znaczy być razem.


4. Rodzina po przejściach (reż. Ofir Trainin) | Izrael

Amit czuje się kobietą uwięzioną w męskim ciele. Po dokonaniu coming outu spotyka się ze zrozumieniem najbliższej rodziny – żona od początku wspiera go w decyzji o dokonaniu korekty płci. Oboje decydują się na podróż do Tajlandii, gdzie Amit przechodzi szereg operacji. Niestety, w ich małżeństwo wkrótce wkroczy izraelskie prawo rabinicze. Rodzina po przejściach to piękna opowieść o miłości, tolerancji i akceptacji.


5. Miasto psów (reż. Jesse Alk) | USA

Kalkuta. W tym jednym z najgęściej zaludnionych miast na świecie mieszka również tysiące bezpańskich psów. Miasto psów to historia czwórki wyrzuconych na margines społeczny bohaterów, których życiową misją stało się ratowanie bezpańskich czworonogów. Reżyser – Jesse Alk, przez trzy lata filmował życie miasta i przypatrywał się zwierzętom. Zrealizował tym samym niezwykle autentyczny portret wielkiej, indyjskiej metropolii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s