5 FESTIWAL KRYTYKÓW SZTUKI FILMOWEJ KAMERA AKCJA (#2)

Ostatni dzień Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja zaczęłam dość wyczekiwanymi przeze mnie warsztatami dobrego wywiadu.

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliła się z nami Mariola Wiktor – osoba na której miejscu chciałby się znaleźć niejeden blogger czy dziennikarz.

Pani Mariola Wiktor przeprowadziła wywiady chyba ze wszystkimi osobistościami kina. Anthony Hopkins, Nicole Kidman, Emma Thompson, Mads Mikkelsen, Ulrich Seidl, Paolo Sorrentino, Bernardo Bertolucci, Rachel Weisz, Julie Delpy, Woddy Allen… Można byłoby wymieniać w nieskończoność…
Jednak poza imponującymi nazwiskami i towarzystwem gwiazd kina praca dziennikarza ma swoje ciemniejsze strony. Gonitwa z czasem, próba zaistnienia w pamięci rozmówcy, problem dotarcia do twórcy poprzez agentów i asystentów – czy chociażby zwykła niechęć do zawodu dziennikarza to rzeczy w którymi trzeba radzić sobie nie tylko podczas wielkich festiwali.

Zgodnie z opowieściami – nie każda gwiazda chętnie podejmuje rozmowę, bywa uprzedzona oraz ma swoje tematy tabu. Boksowanie się z PRem jest oddzielnym problemem. Autoryzacja, cenzurowanie, wycofanie konkretnych słów to aspekty pracy o których przeważnie nie mówi się głośno…

FKA 2014

[Fot. Marta Strzelczyk / Alone Photography]

Na dodatek jest to praca, która w dużej mierze nie podlega żadnym schematom. Każda rozmowa jest innym i oryginalnym opowiadaniem mającym swoją osobliwą dramaturgię. To w zależności od sytuacji należy szybko zareagować, być elastycznym, czujnym i refleksyjnym.Jak dla mnie – jedną z najciekawszych kwestii przeprowadzania wywiadu jest pewne wyczucie i intuicja.
Rozmowa to jedna z najbardziej magicznych rzeczy w życiu człowieka. Wielką sztuką jest sprawienie, że człowiek który nas nie zna zechce opowiedzieć o sobie i swojej pracy w sposób jak najbliższy sobie, a nie swojej wykreowanej masce.
Niezwykle ważna jest wtedy obserwacja – jaki jest nasz rozmówca, jak jest ubrany, czy jest zmęczony, zadowolony…?

Powiem szczerze, że po wyjściu z warsztatów miałam jeszcze większą potrzebę spróbowania tego dziennikarskiego zawodu. Zdaję sobie sprawę, że stosunek emocjonalny do filmu i kina sprawiłby, że prędzej posikałabym się ze stresu niż przeprowadziła konstruktywny wywiad, ale metodą małych kroczków chciałabym spróbować. W sumie – robiłam już podobne rzeczy… (zarówno w stronę dziennikarstwa jak i filmu dokumentalnego) i nadal nie mogę zaspokoić swojej ciekawości człowiekiem…

FKA 2014

[Fot. Marta Strzelczyk / Alone Photography]

Ostatnim – jak dla mnie – punktem festiwalu było spotkanie blogerów filmowych. Po raz pierwszy znalazłam się w pomieszczeniu o tak wysokim stężeniu ludzi, którzy hobbystycznie klepią w klawiatury o filmach nie mając z tego praktycznie żadnych korzyści (poza czymś bezcennym – własną satysfakcją).

FKA 2014

[Fot. Marta Strzelczyk / Alone Photography]

O czym rozmawialiśmy?

Zdziwilibyście się, ale o filmach 🙂

Jedna myśl w temacie “5 FESTIWAL KRYTYKÓW SZTUKI FILMOWEJ KAMERA AKCJA (#2)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s