Kocimiętka – Żubroffka 2014

Mówią że tam zimno… że w nocy żubry podchodzą pod domy, a po ulicach biegają białe niedźwiedzie… do tego wszyscy sliedikują, a alkohol leje się strumieniem…

Żarty o Białymstoku nigdy się nie kończą. I chociaż nie wszystkim mieszkańcom podoba się stereotyp końca świata to nie da się ukryć, że Żubroffka zrobiła z tego unikatową markę i co roku w pierwszy weekend grudnia skutecznie wykorzystuje ją zapraszając do miasta ludzi kochających filmy krótkometrażowe.

W tym roku na IX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka 2014 mogłam niestety być tylko chwilę. Wierzcie mi, że kiedy raz poczuje się ducha puszczy i klimat imprezy ciężko jest odmówić sobie powrotu. Świetne filmy, masa pozytywnych ludzi z całego świata, nowe znajomości, dyskusje, kontakty, a wieczorem koncerty i imprezy trwające do rana.

Festiwale filmowe to sport dla wytrzymałych!

Jako gość (a nie wolontariusz… 😦 ) w tym roku miałam szansę trafić na salę kinową i pokazy. Szczególnie interesowały mnie sekcje studenckie, jako że zaczęłam odczuwać patriotyzm wobec swojej szkoły. Sekcje konkursowe nie zawodzą. Porusza dokumentalny Cotton Dreams (reż. Sandeep Balhara), intryguje Matka Ziemia (reż. Piotr Złotorowicz) i bawi To byłoby coś pięknego (reż. Ania Morawiec). Do tego dorzucam wizualnie ładny Las cieni (reż. Andrzej Cichocki) i ciekawe Gównojady (reż. Agaty Wojcierowskiej).

Nawet sekcja amatorów stoi na wysokim poziomie. Pojawiają się tam fabuły, choć może pełne niedociągnięć to nadal zrobione poprawnie. Filmy te, jak na przykład Gry Bartka Tryzny mają w sobie ogromny potencjał i warte są obejrzenia. Choć w moim odczuciu film wydawał się momentami zbyt długi to miał w sobie historię wartą opowiedzenia.

Jednak festiwal to nie same filmy, najważniejsi są ludzie – wymiany wizytówek i shakehandy.

Nie będę ukrywać, że powroty do grona znajomych były dla mnie jedną z najważniejszych części Żubroffki. Jednak z tego co słyszę dookoła, to bardzo twórcza koleżeńska atmosfera udziela się również osobom które pojawiają się w Białymstoku po raz pierwszy 🙂

 

Nie powinnam też ukrywać, że Żubroffka to impreza, która prawdopodobnie dała mi więcej niż ja kiedykolwiek będę mogła jej oddać. Ludzie których tam spotkałam dali mi ogromnego kopa i mnóstwo pozytywnej energii. Udowodnili, że należy w końcu przestać jęczeć i ruszyć się z miejsca.

Może przesadą jest stwierdzenie gdyby nie Żubroffka nie studiowałabym teraz reżyserii, ale jest w tym okruch prawdy. Gdyby nie Żubroffka, spotkania z twórcami, pogawędki w korytarzu (wtedy w windzie 🙂 ), wymiana poglądów i życiowych mądrości nadal siedziałabym pełna niepewności i wahałabym się jaką drogą pójść.
A poszłam taką drogą… że w tym roku na festiwal mogłam przyjechać zaledwie na chwilę. Trudno. Za rok też będę, jak nie z własnym filmem to ze znajomymi. W końcu fajnie jest wracać do domu.

Zubroffka 2014

Zdjęcie z Żubrem to klasyka Żubroffki. Ponoć nie można go dotykać…


IX Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka 2014 :

Grand PrixWASHINGTONIA / Waszyngtonia, reż. Konstantina Kotzamani (Grecja)


I Nagroda w Konkursie Międzynarodowym OKNO NA WSCHÓDUKHILAVI SIVRTSEEBI / INVISIBLE SPACES / Niewidoczne miejsca, reż. Dea Kulumbegashvili (Gruzja)

Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał film ŠUNS DIENOS / DOG’S LIFE / Pieskie życie, reż. Ieva Veiveryte (Litwa)

I Nagroda w Konkursie Międzynarodowym CAŁY TEN ŚWIATLE RETOUR / THE RETURN / Powrót, reż. Yohann Konam (Francja)
Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał film ETT ENKLARE LIV / A SIMPLER LIFE / Prostsze życie, reż. Gunhild Enger (Szwecja)


I Nagroda w Konkursie Polskim NIEZALEŻNIJOANNA, reż. Aneta Kopacz (Polska)

Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał film NAJWYŻSZY / THE SUPREME, reż. Katarzyna Gondek

I Nagroda w Konkursie Polskim STUDENCIMATKA ZIEMIA / MOTHER EARTH, reż. Piotr Złotorowicz

W tym konkursie Jury nie przyznało wyróżnienia.


I Nagroda w Konkursie Polskim AMATORZYGRY / GAMES, reż. Bartek Tryzna, Monika Stpiczyńska

Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał film DRYF / THE DRIFT, reż. Marcin Ożóg

 Pozostałe nagrody przyznane przez Jury:

Najlepszy Dokument – film JOANNA, reż. Aneta Kopacz (Polska)
Najlepsza Fabuła – film MLECZNY BRAT / MILKY BROTHER, reż. Vahram Mkhitaryan (Polska, Armenia)
Najlepsza Animacja – film SYMPHONY NO. 42, reż. Réka Bucki (Węgry)
Najlepsze Zdjęcia – film WASHINGTONIA, reż. Konstantina Kotzamani (Grecja)

Najlepsza Muzyka – film PIEŚŃ PASTERZA / SHEPHERD’S SONG, reż. Vahram Mkhitaryan (Polska, Armenia)


Konkurs KIDS:

I Nagroda w Konkursie KIDS, w kategorii Filmy dla dzieci w wieku 5+, przyznana przez Dziecięce Jury – GHOST HOURS / Godziny duchów, reż. Nils Skapans (Łotwa/Estonia)
I Nagroda w Konkursie KIDS, w kategorii Filmy dla dzieci w wieku 7+, przyznana przez Dziecięce Jury – PIGLET. BABYSITTER / Prosiaczek, reż. Natalya Berezovaya (Rosja)
 
I Nagrodę w Konkursie KIDS, w kategorii Filmy dla gimnazjalistów, przyznana przez Dziecięce Jury – GOD’S LAMB / Baranek Boży, reż. Kees-Jan Muller (Holandia)

NAGRODA DZIKIEGO ŻUBRA czyli NAGRODA PUBLICZNOŚCI – JOANNA, reż. Aneta Kopacz (Polska)

Wszystkie zdjęcia pochodzą z fanpage’a festiwalu na facebooku.

Jedna myśl w temacie “Kocimiętka – Żubroffka 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s