13 Festiwal Łodzią po Wiśle

10 i 11 kwietnia, w kinie Iluzjon po raz 13 odbył się Festiwal „ŁODZIĄ PO WIŚLE”.

Jest to impreza organizowana przez PWSFTViT w Łodzi – okazja do przeniesienia szkolnej atmosfery poza ulicę Targową, promocja dorobku studentów, szansa na pokazanie etiud poza granicami Łodzi… Wymówka do… ach, można tak jeszcze długo wymieniać.

 

Przyznam szczerze – na festiwalu gościłam po raz pierwszy i od razu nie patrzę na niego obiektywnie. Dla mnie było to kolejne spotkanie towarzyskie, kolejne plotki ze znajomymi i pogawędki z profesorami (albo odwrotnie… 🙂 ).

Wiele filmów widziałam już wcześniej w szkole – a to z okazji pokazów dyplomów reżyserskich albo innego, bardziej prywatnego dzielenia się swoją twórczością.

Jako, że festiwal ma formę konkursu w tym roku w jury zasiedli: Bodo Kox, Łukasz Gutt, Tomasz Siwiński i Jakub Socha.

LPW 2015

Zdjęcie pochodzi z : http://www.lodziapowisle.pl/

Wieczorem w sobotę, tuż przed kolejnym afterparty ogłoszono werdykt.


Najlepszym filmem (Grand Prix) został Kac w reżyserii Macieja Buchwalda.


Najlepszy film fabularny – Gigant.

 To pełna humoru dobrze poprowadzona historia chłopaka, który za wszelką cenę chce zarówno dla siebie jak i dla swojej mamy szczęścia w miłości. Jest to dyplom reżyserski Tomasza Jeziorskiego. Film, który ogląda się przyjemnie, lekko i miło.

Najlepszym filmem dokumentalnym została ogłoszona ponad półgodzinna etiuda Marty Prus Mów do mnie.

Film, który szczególnie mnie poruszył. Delikatnie i autentycznie dotyka on tego z czym zmagają się dokumentaliści wchodzący w życie swoich bohaterów. To szczera wypowiedź, gdzie bohaterem nie tylko jest młody chłopak – Krzysztof zmagający się z uzależnieniem od marihuany, ale również sama reżyserka. Koniecznie zobaczcie, a jak znajdziecie na jakiejś festiwalowej set-liście zaufajcie i poświęćcie filmowi swój czas…

Wyróżnienie otrzymał Egzamin Dojrzałości Filipa Gieldona.


Najlepszy film animowany to Dokument Marcina Podolca.


Nagrodę za najlepsze zdjęcia otrzymał film Taka nasza gra. Zdjęcia są autorstwa Michała Dymka, a film jest w reżyserii Katarzyny Lesisz.


Nagrodę specjalną Artura Liebharta, dyrektora festiwalu Docs Against Gravity otrzymał film dokumentalny Drugie życie Eugeniusza Pankova.

LPW 2015

Zdjęcie pochodzi z : http://www.lodziapowisle.pl/

Inne pokazywane filmy, które zapadły mi w pamięć to między innymi urocza opowieść w reżyserii Grzegorza Dębowskiego Zmiana czasu na zimowy. Jest w tej historii coś subtelnego, co naprawdę mnie dotknęło, a może ten film zwyczajnie trafił w odpowiedni moment w moim życiu…
LPW 2015

Zdjęcie pochodzi z : http://www.lodziapowisle.pl/

Ciekawa jest również etiuda operatorska Maja w reżyserii Jakuba Michnikowskiego i Sebastiana Webera, która w tym roku gościła również na festiwalu w Berlinie.Warto pamiętać, że festiwal to nie tylko pokazy konkursowe, ale również pokazy specjalne, spotkania z twórcami i dyskusje.

W tym roku było to spotkanie z Dorotą Kędzierzawską i Małgorzatą Szumowską oraz dyskusje Od dyplomu do debiutu oraz Jak wypromować debiut.

Jedna myśl w temacie “13 Festiwal Łodzią po Wiśle

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s