Min lilla syster | Moja chuda siostra

Ten skromny i delikatny film Sanny Lenken (scenariusz i reżyseria) to historia o dorastaniu i niezwykłej siostrzanej miłości jakich niewiele w kinie. Opowiedziany oczami wchodzącej w okres dojrzewania Stelli (genialnej Rebecki Josephson) dostaje zarówno dziecięcej lekkości jak i powagi pierwszych zauroczeń czy upadających, obdartych ze złudzeń zachwytów.

Tytułowa Moja chuda siostra to Katja (Amy Diamond, dziecięca gwiazda muzyki pop sprzed kilku lat), utalentowana łyżwiarka. Trenuje do upadłego, przekracza własne granice i surowo ocenia swoje występy. Dla Stelli – swojej młodszej siostry jest wszystkim – idolką, autorytetem i przyjaciółką. Wpatrzona w nią jak w obrazek Stella również marzy o byciu najlepszą łyżwiarką. W spełnieniu tego pragnienia brakuje jej jednak pasji i samozaparcia. Chociaż Katja chce pomóc lekko otyłej siostrze zdobyć formę i zmobilizować ją do pracy to mimo wszystko Stella odpada w tym wyścigu.

Kiedy Stella bez skrępowania podgryza chipsy to Katja coraz częściej zaczyna liczyć kalorie, wybucha z byle powodu, robi awantury i trzaska drzwiami. Rodzice tłumaczą jej zachowanie ogromną presją jaką dziewczyna przeżywa na zawodach, ale patrząca na wszystko Stella postanawia na własną rękę poszukać powodów dziwnego zachowania nastolatki. Zauroczona Jacobem (Maxim Mehmet) – trenerem Katji zdobywa się nawet na krok żeby z nim porozmawiać na temat ukochanej siostry. Onieśmielenie i emocje biorą jednak górę i Stella nie jest w stanie wykrztusić słowa.

W pewnym momencie dziewczynka odkrywa, że Katja nie tylko je coraz mniej, ale również po każdym posiłku wymusza wymioty (świetnie napisana i zrealizowana scena w restauracji podczas urodzin Stelli…). Kiedy młoda zagraża, że powie wszystko rodzicom Katja uderza poniżej pasa i szantażuje ją – powie wszystkim o sprośnych wierszykach i jej miłości do Jacoba.

W pewnym momencie film staje się swoistym studium rozpadu. Kiedy w przepełnioną zdrowymi relacjami rodzinę wkrada się choroba okazuje się, że może ona zniszczyć wszystko co znajdzie na swojej drodze. Widok cierpiącej bliskiej osoby, której zły stan dla niektórych może być oznaką chwilowej fanaberii, zmienia ogląd każdej więzi. Obrazy rodziców próbujących na siłę pomóc starszej córce, Katji która jest jak mogąca wybuchnąć w każdej chwili bomba i wielka rozpacza przemieszana ze strachem sprawia, że mała Stella nagle przejdzie szybki kurs dorastania.

Opowieść Lenken nie jest idealnie skrojona, jednak stylistycznie w wiarygodny sposób przeprowadza nas przez rzeczywistość Stelli. To właśnie w niej – tej małej bohaterce drzemie największa siła i moc całego filmu. Dzięki niej cała historia nabiera nietuzinkowego znaczenia i wyrazu który ciężko jest opisać i wyrazić słowami. Bo przecież wydarzenia są z pozoru zwyczajne i oklepane. Jednak mimo wszystko sposób opowiadania sprawia, że chcemy oglądać film dalej chociaż od początku znamy jego zakończenie.

vivarto

Film mogłam oglądać dzięki uprzejmości dystrybutora – VIVARTO – http://www.vivarto.pl/

3 myśli w temacie “Min lilla syster | Moja chuda siostra

  1. Mikołaj filmowachochla.pl pisze:

    Film rzeczywiście jest niezły. Ciekawe jest to w jaki sposób rodzice traktują Stellę. Jakby mimowolnie faworyzują starszą siostrę (a w każdym razie poświęcają jej więcej czasu), co dla Stelli staje się jeszcze bardziej odczuwalne gdy Katja zaczyna chorować. Oczywiście że główna bohaterka chce pomóc siostrze i próbuje to robić, ma jej jednak dużo za złe. Też masz takie wrażenie? Dobrze, że ktoś postanowił pokazać ten problem z zupełnie innej perspektywy niż zwykle.

    Polubienie

  2. Anna Pawluczuk pisze:

    Myślę, że to bardzo uniwersalny problem relacji między rodzeństwem kiedy jedno z dzieci choruje. Wtedy automatycznie rodzice zawsze poświęcają więcej uwagi temu które jej potrzebuje, często niechcący krzywdząc to zdrowe….

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s