Bracia

Mieczysław i Alfons Kułakowscy jako dzieci zostali wywiezieni na Syberię, żeby później trafić do Kazachstanu, a w wieku 80 lat powrócić do Polski. Wydają się być nierozłączni i wiecznie krążący po własnych orbitach. Artysta i marzyciel oraz uporządkowany pragmatyk drażnią się do szpiku kości i kochają, tak jakby ich jedynym sposobem na życie była nieuchronna symbioza.

Najnowszy film dokumentalny Wojciecha Staronia Bracia to opowieść o trwającym dziesięciolecia wsparciu i wspólnym życiu. Składa się ona ze spokoju i drobnych momentów codzienności choć niestety nie wyklucza dramatycznych chwil z życia Kułakowskich. Staroń jednak za wszelką cenę prowadzi narrację tak aby dać nam przestrzeń na przemyślenie każdej sekundy i tak jak Kułakowscy pozwolić nacieszyć się każdym z obrazów rzeczywistości. Obserwuje ich z czułością, a całą historię buduje z ogromną cierpliwością.

Po raz kolejny autorski film Wojciecha Staronia to również piękne zdjęcia, które sprawiają, że patrzymy w inny sposób na pozornie zwyczajnych braci. Tak jak oni zaczynamy zwracać uwagę na odgłosy przyrody czy piękno natury i chociaż na krótkie chwile zatrzymujemy czas dookoła siebie, tak jak próbują to robić sami bracia. W tym poczuciu pomagają ujęcia zrealizowane w przeszłości przez Mieczysława na taśmie 8 mm i 16 mm jakie Staroń wplótł do całego filmu. To one są żywym dowodem na odwieczną symbiozę i niestrudzoną aktywność braci. A teraz zarówno Mieczysław jak i Alfons chociaż są u schyłku życia to zdają się być młodsi duchem niż niejeden dwudziestolatek. Niestety ich własne organizmy coraz częściej zawodzą, ale mimo to oboje nie poddają się snują plany na dalsze spokojne życie.

Film mogłam obejrzeć w ramach pokazu specjalnego 14 Festiwal Filmów Studenckich z Łódzkiej Szkoły Filmowej „Łodzią po Wiśle”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s