Kwiat wiśni i czerwona fasola

Film Naomi Kawase, laureat nagrody publiczności na tegorocznej Wiośnie Filmów, to przepiękna przypowieść o prostocie, odnajdywaniu własnej drogi i celu. Historia jest okraszona kwitnącymi drzewami wiśni, gotującą się fasolą i słodyczą cukierni. Piękna i delikatna wizualnie, spokojna i powolna w rytmie oraz mimo wszystko urzekająca i zapadająca w pamięć.

Kawase postawiła na minimalizm, wedle zasady mniej znaczy więcej postanowiła spróbować dotknąć historii większej niż cały film.

Sentaro (Masatoshi Nagase) prowadzi niewielką budkę ze słodkimi dorayaki – tradycyjnymi naleśnikami z fasolowym nadzieniem. Robi to bez przekonania i choć interes jako tako się kręci to Sentaro nie jest szczęśliwy. Pewnego dnia do jego budki zagląda starsza kobieta Tokue (Kirin Kiki) i zaczyna nalegać aby mężczyzna ją zatrudnił. Twierdzi, że choć jego dorayaki są całkiem niezłe to jednak pasta fasolowa (zwana an) – ich dusza, zdecydowanie nie jest idealna. Przynosi mu własną – tak na spróbowanie. Oczywiście to przekonuje Sentaro aby zatrudnić kobietę.

sweet bean 02

O świcie zaczynają przyrządzać an. Chociaż Sentaro pełen niecierpliwości miesza gotującą się fasolę, to Tokue gasi jego pośpiech. To w jej zachowaniu do filmu trafia prostota i celebracja wszystkich czynności. Do wszystkiego trzeba wkładać serce mówi Tokue spokojnie. Ten terapeutyczny rytuał przynosi szczęście i uwolnienie, a małej budce – sukces i popularność.

kwiatwisniiczerwonafasola cytat

Jednak opowiadanie Kawase ma również drugą stronę – chorobę, stygmatyzację i przymusowe odosobnienie. Zarówno Sentaro jak i zaprzyjaźniona nastolatka Wakana (Kyara Uchida), choć próbują ze wszystkich sił, to nie mogą być do końca wolni. Dopiero od zamkniętej w sanatorium dla chorujących na trąd Tokue uczą się, że wolność musimy mieć w sobie, wtedy możemy odnaleźć szczęście.

kwiatwisniiczerwonafasola cytat 03

Kwiat wiśni i czerwona fasola to film zatrzymujący czas. Choć momentami za bardzo uderza w sentymentalną nutę, to chce nam przypomnieć o życiu – spokoju, cierpliwości i pogodzie ducha. Ponoć z nimi zawsze jest łatwiej odnaleźć własną drogę…

 

Aurora films

Film mogłam obejrzeć przedpremierowo dzięki dystrybutorowi AURORA FILMS

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s