The Post

Opis filmu Czwarta władza nie zachęca do obejrzenia i całkowicie dezinformuje. Bo choć rzeczywiście – pretekstem do opowieści jest konflikt dziennikarzy The Washington Post z rządem USA, to jak dla mnie jest to (najprościej rzecz ujmując) historia o silnej kobiecie, której nikt nie chciał słuchać…

Dwudziesta pierwsza (!) nominacja do Oscara dla Meryl Streep jest całkowicie i w pełni zasłużoną nominacją. Jako Kay Graham, Meryl stworzyła kolejną niesamowitą kreację kobiety, która stoi pomiędzy rodziną, wielką (aczkolwiek nie mającą się najlepiej) firmą i przeszłością męża, który kilka miesięcy wcześniej postanowił odebrać sobie życie.

Chwilami chwieje się, momentami brakuje jej odwagi aby zabrać głos na spotkaniu pełnym napuszonych inwestorów i czasami wydaje się uciekać od podejmowania decyzji. Udaje, że nie słyszy co mówią o niej członkowie zarządu The Washington Post i stara się zawsze chodzić z podniesioną głową. Nie ma innego wyjścia – musi być silna.

the post 03

Lata 60 – The Washington Post właśnie ma wejść na giełdę. Kay, chce zatrzymać większość akcji w rodzinie – a pieniądze ze sprzedaży przeznaczyć na rozwój gazety (opłacić dobrych reporterów aby dostarczali redakcji dobre materiały). Chociaż redakcja nie ma się zbyt dobrze, a New York Times razem ze swoimi reporterami depczą im po piętach to mimo wszystko Kay wierzy w firmę, którą przed laty stworzył jej ojciec. Nigdy nie planowała przejęcia dowodzenia, bo wybrany został do tego jej mąż. Ale po jego śmierci nie miała wyjścia – musiała przejąć ster.

Ben Bradlee (Tom Hanks) chce zrobić wszystko aby wygrać wyścig z The New York Times. Też marzy o tym, aby The Washington Post mogło wypłynąć jako gazeta ogólnokrajowa. Właśnie wchodzi w posiadanie tajnych akt sprzed lat, które dotyczą wojny w Wietnamie. Na jaw mają wyjść nadużycia rządu, które sięgają kilku dekad wstecz. Jeśli materiał zostanie opublikowany, gazeta zostanie oskarżona o działanie na niekorzyść kraju, a wielu przyjaznych polityków (z prezydentem Nixonem na czele) może odwrócić się od dziennikarzy.

the post 04

Jeśli jednak puszczą kontrowersyjny tekst – będą pierwsi, a to znacznie podniesie ich pozycję. Zrobią też prawy, obywatelski czyn – ujawnią prawdę.

Nigdy nie ukrywam, że dziennikarskie historie zawsze uderzają w jakiś mój czuły punkt. The Post uderzyło w niego podwójnie, bo nie tylko podało mi bardzo dobrze skrojoną historię dziennikarskiej sensacji, ale również udowodniło, że kiedyś ten zawód miał jakieś znaczenie. Owszem, w The Post jest również wątek akredytacji i udziału w ślubie córki Nixona – jako, że czytelniczki chętnie czytają towarzyskie plotki o życiu salonów – jednak w gruncie rzeczy sama Graham podkreślała wielokrotnie, że najważniejsza jest jakość publikowanych tekstów (a nie ich statystyczna klikalność i wysoki wskaźnik indeksowania w Google’ach). A to niestety w dzisiejszym świecie jest coraz większą rzadkością.

the post 02

Niekwestionowaną gwiazdą tego filmu jest Meryl Streep. I chociaż Tom Hanks razem ze swoją drużyną redaktorów świetnie wypada na jej tle, to mimo wszystko Meryl wśród nich błyszczy. Ma wątpliwości, rozterki, boi się i nie wie jak udowodnić światu że nie jest tylko córką założyciela firmywdową po szefie. Boryka się z towarzyskimi przyjęciami, konwenansami i sztucznymi uśmiechami. Musi podejmować też decyzje, które mają wpływ na całe przedsiębiorstwo. Rozdarta pomiędzy chodzącymi w garniturach doradcami, wie że ma jedną szansę na podjęcie właściwej decyzji. I robi to.

Oczywiście, można zarzucić Spielbergowi, że nie potrafi bawić się swoją opowieścią i narracją. Tutaj wszystko jest wedle podręcznika i starej dobrej szkoły – ale wydaje mi się, że mimo wszystko nadal działa. Mamy wiele wątków, kilka świetnych scenek rodzajowych (jak ta ze sprzedażą lemoniady przez córkę Bradlee’a) i całkiem dobry portret tamtych czasów. Jest intryga, zwycięstwo (które jest powszechnie znane, jako że wikipedia dostarcza wszelkich faktów…) i zalążek większej afery (słyszeliście o Watergate?). Wystarczy żeby zrobić dobry film.

2 myśli w temacie “The Post

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s