Nić widmo

On – jeden z najbardziej znanych krawców w Wielkiej Brytanii. Ona – kelnerka w niewielkiej prowincjonalnej knajpce. Po pierwszym spotkaniu wydawałoby się, że już wszystko wiemy i spokojnie możemy przewidzieć koniec tej historii. Ale Paul Thomas Anderson nie byłby sobą gdyby nie powiedział nic nie jest takie jakie się wydaje…

Nić widmo to opowieść o miłości. Nie takiej gdzie odnajdują się idealnie dopasowane dwie połówki jabłka, a spacery w zachodzie słońca są lekiem na całe zło. Ta miłość to ciągła negocjacja statusu, wzajemne uzależnianie się od siebie i podporządkowywanie…

Pewnego dnia za namową siostry (Lesley Manville) Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) wybiera się na krótki wypad do rodzinnego miasteczka. Tam w zwykłej, nadmorskiej knajpce spotyka Almę (Vicky Krieps). Ściągając jej uwagę spojrzeniem, rzuca wyzwanie spamiętania ogromnego zamówienia i po chwili zaprasza na kolację. Jako wzięty projektant i utalentowany krawiec, z miejsca robi wrażenie na prostej dziewczynie. Zabierając ją do Londynu wprowadza w świat pięknych sukien, eleganckich restauracji i wytwornego towarzystwa. Stawia ją w roli swojej muzy i natchnienia, szaleńczo projektując nowe suknie – i wskazując nam palcem w jakie sidła wpadła nasza niewinna sarenka. Kiedy ona godzinami przymierza kolejne stroje, on od świtu do nocy szyje i tworzy. I nawet jeśli Almie przeszłoby przez głowę sprzeciwić się jego reżimowi – nie powie nic, bo już pochłonął ją nowy świat. No i jest kobietą zakochaną. Niezaspokojoną w swojej miłości i trzymaną na dystans – ale mimo wszystko zakochaną.

Phantom Thread 03

Rzecz w tym, że wraz z pojawieniem się Almy zostają niszczone drobne, ale istotne bastiony rutyny Woodcocka. Czy mam się już jej pozbyć? pyta wprost jego siostra widząc, że Alma całą sobą pozwala sobie na coraz więcej – zagrażając nie tyle perfekcyjnemu rytmowi życia jej brata, ale i jej pozycji.

Alma również zaczyna zdawać sobie sprawę, że przed nią było już wiele podobnych kobiet – podobnie zakochanych i podobnie stawianych w roli muzy i natchnienia. Chroniąc swoje miejsce w domu, postanawia tak najprościej – sprawić aby Woodcock zawsze chciał ją mieć obok. Okazuje się, że sarenka – choć niewinna, to jest równie silna, bezwzględna i odważna aby zrobić to co w jej mniemaniu konieczne.

Phantom Thread 02.jpeg

 

Paul Thomas Anderson w tym filmie po raz kolejny zagląda w kierunku ciemnych stron ludzkiego charakteru. Pokazuje nam duchy przeszłości, nierozwiązane sprawy i wielkie braki. Podobnie jak w Mistrzu po raz kolejny udowadnia, że ludzie są w stanie kreować innych ludzi. Wystarczy dać im to czego najbardziej potrzebują, to czego im najbardziej brakowało – a już będą na wyciągnięcie naszej ręki.

paul-thomas-anderson-head

…otóż P. T. Anderson jest wiedźmą –> czytaj dalej

Nić widmo to również niesamowicie trafne studium zamkniętego w sobie genialnego perfekcjonisty. Na pierwszy rzut oka jawi się jako wysublimowane kino kostiumowe. Ale Anderson nie byłby sobą gdyby nie wykrzywiał gatunku dorzucając do swojego dania coś z romansu, a coś z thrillera. Na dodatek Nić widmo to film naszpikowany erotyką. Choć owa erotyka w żadnej scenie nie zostaje wyeksplikowana, to mimo wszystko zdaje się wisieć w powietrzu. Daniel Day-Lewis, który ogłosił koniec swojej kariery nie mógł stworzyć lepszej roli, aby uwieńczyć nie tylko swoją współpracę z Andersonem, ale i cały swój artystyczny dorobek.

Można byłoby pokusić się również o stwierdzenie, że Paul Thomas Anderson zrobił film bardzo osobisty. To w perfekcyjny sposób opowiedziana historia perfekcjonisty. Człowieka, którego życie jest podporządkowane stawianej na pierwszym miejscu pracy.

To historia człowieka, który z obsesyjną dokładnością kontroluje każdy aspekt życia i historia kogoś, kto jest twórcą totalnym. Ciekawie to wypada na tle informacji, że Anderson w tym filmie zajął się nie tylko reżyserią i scenariuszem (jak zawsze), ale również jest autorem zdjęć…

Jedna myśl w temacie “Nić widmo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s