filmy ze slubem head

Filmy ze ślubem

Jest taki moment w życiu człowieka (albo nawet inaczej – taki wiek), kiedy okres wakacyjny staje się nieprzerwanym maratonem wesel. Facebook świeci wiadomościami o zmianie stanu cywilnego znajomych, a zdjęcia białych sukienek zajmują większość galerii. Stąd mój pomysł na zestawienie filmów gdzie śluby grają pierwszoplanową rolę.

Kolejność, jak zawsze – jest systemem nieodgadnionym dla zdrowego rozsądku.


1. Uciekająca panna młoda (Runaway Bride, 1999)

reż. Garry Marshall

Runaway-Bride

Klasyk komedii romantycznej końcówki lat ’90. Julia Roberts i Richard Gere w rolach: panny, która nie jest w stanie sfinalizować narzeczeństwa i dziennikarza, który musi wykonać swoją robotę. Finał, jest oczywisty – bo na ślubnym kobiercu, ale po drodze zobaczymy kilka zabawnych sytuacji. Może i film nie jest wyżyną artyzmu, ale ja zawsze się świetnie przy nim bawiłam.


2. Cztery wesela i pogrzeb (Four Weddings and a Funeral, 1994)

reż.  Mike Newell

four-weddings-and-a-funeral-2

Jeśli zaczęliśmy od klasyków to na liście nie może zabraknąć czegoś co jest brytyjskie do szpiku kości. Tym razem mamy Charlesa ( Hugh Grant ), kogoś kto choć bywa częstym gościem na weselach znajomych to jednak sam nigdy nie chce zostać panem młodym. Sytuacja wymyka się spod kontroli kiedy Charles spotyka Carrie ( Andie MacDowell ) i chociaż zakochani mogliby być razem zaraz po pierwszym akcie filmu to mądrość, że jest to kobieta jego życia przychodzi do Charlesa po czasie, kiedy to Carrie już zaczęła planować ślub z kimś innym.


3. Czarny kot, biały kot (Crna mačka, beli mačor, 1998)

reż. Emir Kusturica

Crna mačka, beli mačor

Historia którą proponuje nam Kusturica jest zawrotna. Pełna przezabawnych sytuacji, z gangsterami, dziwnymi trójkątami miłosnymi, cygańską muzyką oraz oczywiście – weselem. Matko Destanov ( Bajram Severdžan ) i jego syn Zarije ( Zabit Memedov ) to drobni przestępcy, którzy pewnego dnia popadają w problemy finansowe. Zwracają się o pomoc do znanego gangstera Dadana ( Srdjan Todorović ), który owszem – zgadza się pomóc biedakom, ale pod jednym warunkiem. Siostra Dadana pragnie wyjść za mąż, a Zarija jest stanu wolnego…


4. Melancholia (Melancholia, 2011)

reż. Lars von Trier

melancholia 02

„Bawcie się póki jeszcze możecie” mówi matka panny młodej na przyjęciu weselnym które stanowi pierwszą część filmu. Kirsten Dunst jako panna młoda i Alexander Skarsgård jako pan młody nie są w stanie jednak zbyt długo cieszyć się swoim nowym, wspólnym życiem. Melancholia, choć piękna wizualnie, magiczna i przyciągająca wzrok to w gruncie rzeczy jest niezwykle smutna. Zbliżająca się do Ziemi tajemnicza planeta Melancholia to właściwie studium depresji i powolnego zapadania się w samym sobie.


5. Gnijąca panna młoda (Corpse Bride, 2005)

reż. Tim Burton

corpse bride 01

Burton, klasycznie dla swojego stylu zabiera nas w świat swojej animacji. Tym razem Victor, choć sam niedługo ma stanąć na ślubnym kobiercu, to niechcący budzi zza światów nieżyjącą pannę młodą. Ta, z miejsca bierze Victora za swojego narzeczonego i zabiera go na własny ślub.


6. Narzeczony mimo woli (The Proposal, 2009)

reż. Anne Fletcher

The Proposal

To klasyka gatunku, odświeżona i ubrana w bardziej nowoczesne ubranko. Margaret Tate ( Sandra Bullock ) to despotyczna szefowa obywatelstwa kanadyjskiego. Kiedy grozi jej deportacja okazuje się że najlepszym rozwiązaniem będzie szybki ślub z obywatelem USA. Do tego zamierza wykorzystać swojego asystenta Andrew ( Ryan Reynolds ). Jednak zanim do ślubu dojdzie trzeba przez dłuższą chwilę pobawić się w grę pod tytułem szczęśliwe narzeczeństwo. Osobiście to chyba moja ulubiona pozycja w tym zestawieniu.


7. Powiedz tak (The Wedding Planner, 2001)

reż. Adam Shankman

the wedding planner

Ta komedyjka romantyczna to jedna z wielu prób kariery aktorskiej Jennifer Lopez . Tym razem zagrała Mary – organizatorkę ślubów, która chociaż niejednokrotnie wyczarowała piękne ceremonie, to jednak sama (oczywiście) nigdy nie stanęła na ślubnym kobiercu. I nawet gdy już odnajduje idealnego kandydata Steve’a ( Matthew McConaughey ) to okazuje się że będzie musiała zorganizować jego ślub z Fran ( Bridgette Wilson-Sampras )


8. Druhny (Bridesmaids, 2011)

reż. Paul Feig

Bridesmaids 2

W zestawieniu nie mogło zabraknąć też damskiej wersji Kac Vegas , komedii która święciła triumfy w 2011 roku. Pełna jest soczystych skeczy, miliona przeróżnych sytuacji i ogromnego wachlarza postaci. Perypetie druhen na wieczorze panieńskim, może nie są moim faworytem w tym zestawieniu jednak są godne polecenia dla wszystkich fanów połączenia komedii romantycznej z kumpelskimi skeczami.


9. Mój chłopak się żeni (My Best Friend’s Wedding, 1997)

reż. P.J. Hogan

MY BEST FRIEND'S WEDDING, Dermot Mulroney, Julia Roberts, 1997urtesy Everett

Julia Roberts po raz kolejny – tutaj, jako dziennikarka kulinarna, która wraz z zaproszeniem na ślub przyjaciela zaczyna zdawać sobie sprawę o wielkim, nieujawnionym do niego uczuciu. Biedny Michael ( Dermot Mulroney ) nagle znajduje się niczym między młotem a kowadłem – między idealną przyszłą żoną ( Cameron Diaz ), a najlepszą przyjaciółką.


10. Ślubne wojny (Bride Wars, 2009)

reż.  Gary Winick

bride wars 01

Anne Hathaway i Kate Hudson jako dwie przyjaciółki od lat wybierają tę samą datę na swój ślub. Wraz z tym, podejmują walkę o to która z nich będzie miała bardziej idealną uroczystość . To bardzo grzeczny film o tym jak ważna jest dla bohaterek wystawna uroczystość w niebotycznie bajkowej scenerii. Choć bardzo lubię Hathaway, to ciężko mi było wytrzymać w towarzystwie tego filmu.

6 thoughts on “ Filmy ze ślubem

  1. oliolioli pisze:
    Odpowiedz

    Opis ze ślubnych wojen, nie do końca jest prawdziwy😛
    Przez pomyłkę sekretarki (od organizatorki ślubów) dwie przyjaciółki mają taką samą datę ślubu – nie wybrały ich same😀 Ale i tak przeciętny film😉

    Lubię Lubię

    • Anka pisze:
      Odpowiedz

      O, dzięki za uważność🙂 film oglądałam dawno temu i jak widać nie wrył mi się wystarczająco dobrze w pamięć🙂

      Lubię Lubię

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. ( Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. ( Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. ( Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. ( Log Out / Zmień )

Anuluj

Connecting to %s