20 kotów w filmach (3 Urodziny Filmowego KOTA)

Do napisania tekstu o kotach w filmach przymierzam się już od dłuższego czasu nieustannie zbierając do kolekcji kolejne tytuły i kocich bohaterów.
3 urodziny bloga to idealny moment aby wreszcie zaprezentować wyniki swoich poszukiwań.

RUDE KOTY:

1. Śniadanie u Tiffany’ego (Breakfast at Tiffany’s)

reż. Blake Edwards
1961

Rudy Kot Holly Golightly ( Audrey Hepburn ) również nazywa się Kot i jest najbliższym jej sercu stworzeniem. Jego rude futerko przewija się przez cały film w scenach które niejednokrotnie wywołują u nas uśmiech.

Pewnego dnia chcąc udowodnić sobie, że nikogo nie potrzebuje oraz że potrafi żyć będąc wolna i niezależna, Holly wyrzuca przyjaciela z taksówki na zalane deszczem ulice Nowego Jorku. Na szczęście w porę go odnajduje, a sama daje się znaleźć przez zakochanego w niej Paula Varjaka ( George Peppard ).
Rudy Kot jest w filmie pewnym lustrem postaci Holly. Tak jak ona – wyniośle chadza własnymi drogami w przekonaniu, że świetnie poradzi sobie będąc samotną w tym ogromnym i złym świecie.


2. Obcy – 8. pasażer „Nostromo” (Alien)

reż. Ridley Scott
1979

Jonesy – kot, ulubieniec załogi statku pojawia się w również w następnej części Obcego . Był towarzyszem podróży na wzór kotów, które kiedyś były zabierane na statki w długie rejsy po oceanie. Chociaż w kosmosie nie ma myszy – czyli podstawowego powodu aby zabrać futrzaka na pokład, to mimo wszystko – odrobina kociej miłości i rozrywki przyda się każdemu…
Doświadczony i wytrwały Jonesy nawet przeżył hibernację (zapewne niejednokrotnie!).


3. Men in Black (Faceci w czerni)

reż. Barry Sonnenfeld
1997

Orion to (kolejny rudy…) kot, mający w medaliku na szyi całą galaktykę (Orions belt). Jego właścicielem był jubiler Rosenburg, a sam kot był członkiem królewskiej rodziny Arquilian. Po śmierci jubilera zwierzak jest zdany tylko na siebie, a jak się okazuje Galaktyka to obiekt pożądania złego kosmity – Robala.


4. Co jest grane Davis? (Inside Llewyn Davis)

reż. Ethan Coen i Joel Coen
2013


Ulysses , rudy kot Gorfeinów to uciekinier – podobnie jak jego towarzysz Davis ( Oscar Isaac ). Pewnego dnia zwiewa z mieszkania swoich właścicieli i tym samym rozpoczyna wędrówkę po Nowym Jorku. Sfotografowany z niezwykłą gracją staje się równorzędną postacią w całej opowieści i obserwatorem miasta. Świetnie uzupełnia portret Davisa, który tak jako kot – niezależnie od wszystkich i wszystkiego chadza własnymi drogami…

5 & 6. Harry Potter i więzień Azkabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)

reż. Alfonso Cuarón
2004

Krzywołap pojawia się w kilku częściach Harry’ego Pottera, ale to w tym filmie debiutuje jako zwierzęcy towarzysz Hermiony Granger. Silnie znienawidzony przez Rona i Parszywka okazuje się być całkiem mądrym zwierzęciem, które od początku próbowało ostrzec bohaterów o prawdziwej tożsamości szczura.
Znaki rozpoznawcze – płaski pyszczek oraz (jak to przeważnie w filmach bywa) ruda sierść.

Warto wspomnieć też o Pani Norris , kotce woźnego Hogwartu. Negatywny koci bohater, zwiastujący nadejście swojego właściciela i kłopoty. Tutaj – akurat z filmu Harry Potter i Komnata Tajemnic


7. Garfield

reż. Peter Hewitt
2004

Jednym z najsłynniejszych rudych (i animowanych) kotów jest Garfield. Leniwy wielbiciel lasagne’i i kanapowego stylu życia. Zdaje się, że jego drugim imieniem są kłopoty , ale Garfield to także oddany towarzysz, który nawet jest w stanie zaprzyjaźnić się z psem.


8. Kot w butach (Puss in boots)

reż. Chriss Miller
2011

Jakim trzeba być kotem żeby dostać nie tyle ważną rolę w filmie (Shrek 2), ale również CAŁY FILM. Taki jest Kot w Butach .
Szarmancki, odważny, podstępny i wytrwały. Na dodatek zdaje sobie sprawę ze swojego uroku i nie zawaha się go użyć… Może nie zawsze był lojalny, ale cóż… koty takie są.


BIAŁE KOTY:

9. Żyje się tylko dwa razy (You Only Live Twice)

reż. Lewis Gilbert
1967

Czarny charakter z białym persem na rękach to wizytówka antagonisty z filmów o Jamesie Bondzie. Tutaj – Blofeld, arcyłotr z filmu Żyje się tylko dwa razy nie rozstaje się ze swoim kotem. Szkoda tylko, że ekipa nie pomyślała jak stresującym i okropnym wydarzeniem musi być dla zwierzęcia zjawisko pracy na planie filmowym.
Biedactwo.

10. Stuart Malutki (Stuart Little)

reż. Rob Minkoff
1999
Śnieżek to biały perski kot. Jak przystało na stereotyp białego persa – jest zawziętym antagonistą. Po pojawieniu się Stuarta w rodzinie Malutkich przestaje być ulubieńcem domu. Oczywiście te kocio – mysie relacje, nie należą do najlepszych. Ale przecież wszystko musi się dobrze skończyć!
Śnieżek (oczywiście!) będzie miał również swoje występy w drugiej części Stuarta!


11. Psy i koty (Cats & Dogs)

reż. Lawrence Guterman
2001

Pan Tinkles to kolejny biały pers – arcywróg ludzkości. Tym razem w opowieści o odwiecznej walce między kotami i psami chce przejąć władzę nad światem i człowiekiem. Oczywiście psy na to nie pozwolą.

KOTY SZARO – BURE:

12. Sami swoi

reż. Sylwester Chęciński
1967

Tego polskiego kota nie mogło zabraknąć w zestawieniu!
Mało tego, że łowny to i z miasta Łodzi pochodzi. Bezimienny, ale ważny bo to o niego toczyła się wojna.
Niestety, zwierzę nie skończyło zbyt dobrze.


13. Ojciec Chrzestny (The Godfather)

reż. Francis Ford Coppola
1972
Don Vito Corleone ( Marlon Brando ) w słynnej scenie w gabinecie trzyma na kolanach szaro-białego, niesfornego kota. Jak głosi legenda – zwierzak biegał po planie filmowym i gdy tylko Coppola go zobaczył zadecydował aby umieścić do w scenie. Później okazało się, że mruczał tak głośno że konieczne było zrobienie do tej sceny postsynchronów kwestii wypowiadanej przez Brando.


14. Przerwana lekcja muzyki (Girl, Interrupted)

reż. James Mangold
1999

Ruby to szary kot, którego właścicielką była Daisy ( Brittany Murphy ) – jedna z pacjentek, która po podjęciu próby normalnego życia poza szpitalem  nie poradziła sobie z rzeczywistością. Po jej śmierci kotem zajmuje się Susanna ( Winona Ryder ), która zabiera ze sobą zwierzaka na oddział. Na koniec filmu Ruby po raz kolejny zmieni właściciela i tym razem trafi do wiecznie dziecięco zachowującej się Polly Clark ( Elisabeth Moss ).

15. Przed zachodem słońca (Before sunset)

reż. Richard Linklater
2004

Ma na imię Che i szaro-bure futerko. Kiedy jego właścicielki nie ma w mieszkaniu przechadza się po podwórzu między kamienicami. To o nim Celine ( Julie Delpy ) napisała piosenkę, bo koty tak jak związki czy miłości są idealnym tematem…

Z mojego uwielbienia do Linklatera – nie mogłam o nim zapomnieć.


16. Dziewczyna z tatuażem (The Girl with the Dragon Tattoo)

reż. David Fincher
2011

Ma na imię Tjorven i pojawia się pewnego dnia w oknie domku który tymczasowo zamieszkuje Mikael Blomkvist ( Daniel Craig ). Wprowadzenie kociej postaci do filmu to subtelne ukazanie innej twarzy głównego bohatera (jak nie można lubić kogoś kto lubi miłe puszyste zwierzątka?). Kot zwany przez Blomkvista Kotem (oryginalne imię) pojawia się w kilu scenach – dostaje jedzenie, a czasem nawet zostaje czule pogłaskany.
Niestety jego obecność jest jak zwiastun dalszych wydarzeń – od razu muszę was ostrzec – Kot nie kończy najlepiej.


CZARNE (z odrobiną białego) KOTY:

17. Czarny Kot (The Black Cat)

reż. Edgar G. Ulmer
1934

W tym filmie pojawia się wiele kotów i w sumie – nic nie wiemy na temat ich tożsamości. Jednak ten klasyk horrorów nawet ze względu na tytuł – nie mógł nie znaleźć się w zestawieniu. Ponadto film jest popisem aktorskim znanych w tamtym czasie czarnych charakterów. Na ekranie zobaczymy Bela Lugosi’ego i Borisa Karloffa.


18. Pamiętnik księżniczki (The Princess Diaries)

reż. Gary Marshall
2001

Gruby Louie (w książce – rudy, tłusty kot) to towarzysz głównej bohaterki Mii Thermopolis (Anne Hathaway). Zanim został królewskim kotem był wiernym słuchaczem rozterek młodej księżniczki i zapewne jako jedyny (poza pamiętnikiem) znał jej wszystkie sekrety.

19. Bright Star (Jaśniejsza od gwiazd)

reż. Jane Campion
2009

Topper – czarny koteczek z białym kołnierzykiem i łapkami to towarzysz Fanny (Abbie Cornish) i ulubieniec całej rodziny. W filmie pojawia się niejednokrotnie, dodaje całości intymnego i domowego charakteru. Wprowadza spokój i w moim mniemaniu sprawia, że niektóre momenty zdają się być niezwykle ciepłe, realistyczne i wbrew wszelkim pozorom zwyczajne . Topper kradnie kilkadziesiąt sekund filmu swoim typowo kocim zachowaniem. Nie raz zobaczymy jak ociera się o Fanny, domaga się głaskania czy zwyczajnie – opiera łapki w oczekiwaniu na jej ruch. Ze względu na jego niezwykłą rolę w filmie Campion zdecydowała się nawet umieścić go w napisach końcowych – w końcu pełnoprawna z niego postać.


KOCIĘTA

20. Słodkie życie (La Dolce Vita)

reż. Federico Fellini
1960

Maleńkie białe kociątko w objęciach Anity Ekberg to jedna z najbardziej znanych scen w historii kina (a zdecydowanie w twórczości Felliniego). Cóż mogę dodać więcej – jest Rzym, fontanna i wyglądająca na przerażoną – biała puchata kulka. Czyżby miała dodać Sylvi  – głównej bohaterce filmu, niewinności czy bardziej beztroski ?

Pytanie do Was – jakie koty mogłyby się jeszcze pojawić w tym zestawieniu?
Piszcie!

Advertisements
Posted in: moja własna lista | Tagged: Abbie Cornish , , , Anita Ekberg , , , Barry Sonnenfeld , Bela Lugosi , Blake Edwards , Boris Karloff , Brittany Murphy , Chriss Miller , Daniel Craig , David Fincher , Edgar G. Ulmer , Elisabeth Moss , Ethan Coen , , Federico Fellini , Francis Ford Coppola , Gary Marshall , George Peppard , , Jane Campion , Joel Coen , Julie Delpy , Lawrence Guterman , Lewis Gilbert , Marlon Brando , Oscar Isaac , Peter Hewitt , , Ridley Scott , Rob Minkoff , Sigourney Weaver , Sylwester Chęciński , Winona Ryder

8 thoughts on “ 20 kotów w filmach (3 Urodziny Filmowego KOTA)

  1. Mirya pisze:
    Odpowiedz

    Świetne zestawienie. Uwielbiam kota z Bright Star, zresztą jak cały film.
    Co do innych propozycji, przypomina mi się tylko kot Winstona z New Girl, ale to nie film 😉

    Lubię Lubię

  2. Anna Pawluczuk pisze:
    Odpowiedz

    Ach zapomniałam! No przecież, a akurat jestem w fazie nadrabiania „New Girl”. Coś czuję, że jak się nazbiera trzeba będzie zrobić drugą część zestawienia 😉

    Lubię Lubię

  3. Komedie Romantyczne pisze:
    Odpowiedz

    Tyle kotów! Szok! O psach tyle filmów nakręcili, a koty traktuje się po macoszemu. Chyba przypomnę sobie „Śniadanie…” i będę obserwować, gdzie akurat siedzi kotek 🙂

    Lubię Lubię

  4. Pingback: Koty w filmach #2 (Cztery lata FilmowegoKOTA!)
  5. Kocie Podróże pisze:
    Odpowiedz

    Ciekawe (bo kocie 🙂 zestawienie, choć niektóre z nich to nawet nie jest drugi plan.
    Szkoda, że zabrakło azjatyckich filmów jak np. „Jestem Kotem” (na podstawie powieści Natsume Soseki), czy klasycznego japońskiego horroru „Black Cat”.
    Jeśli kogoś interesują koty w filmach, to na swoim blogu wspominam o kilkunastu japońskich kocich filmach – http://kociepodroze.blogspot.com/2016/07/japonia-01-wstep.html

    Lubię Liked by 1 osoba

  6. Słoik pisze:
    Odpowiedz

    Świetny wpis! Zupełnie zapomniałam o kocie z „Obcego” tego z „Przed zachodem słońca”, a oba filmy uwielbiam. I do dziś nie mogę zrozumieć jakim cudem Kot ze „Śniadania u Tiffany’ego” nie uciekł Holly w tej ostatniej scenie pocałunku w deszczu.

    Lubię Lubię

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. ( Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. ( Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. ( Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. ( Log Out / Zmień )

Anuluj

Connecting to %s